87 տարեկանում վախճանվել է Ռուս մտավորականության «Ղարաբաղ» կոմիտեի հիմնադիրներից մեկը՝ հրապարակախոս Անդրեյ Նույկինը: Այդ մասին իր ֆեսյբուքյան էջում գրել է նրա վաղեմի ընկեր, գիտնական Վալենտին Միխայլովը:
Նույկինը հայտնի դարձավ վերակառուցման տարիներին՝ նա առաջին գումարման Պետդումայի պատգամավոր էր «Ռուսաստանի ընտրությունը» կուսակցությունից: Ռուս մտավորականության «Ղարաբաղ» կոմիտեի հիմնադիրներից մեկն է, խստորեն քննադատել է ՌԴ կոմկուսի գործունեությունը:
«Ղարաբաղ՝ իմ ցավ» գրքում Անդրեյ Նույկինը պատմել է, թե ինչպես մի խումբ մոսկվաբնակ մտավորականներ, առաջնորդվելով արդարության և պարտքի զգացումով, 1991-ի փետրվարին, Մոսկվա-Երևան-Ստեփանակերտ չվերթից հետո, կյանքում առաջին անգամ ականատես եղան ԽՍՀՄ ՆԳՆ ներքին զորքերի և ադրբեջանական ՕՄՈՆ-ի պատժիչ գործողություններին: Ղարաբաղցիների հետ միասին նրանք ենաթրկվեցին նվաստացումների և հալածանքների, որ կատարվում էին հենց այն վայրում, որտեղ վայրէջք էր կատարել ինքնաթիռը, և ստիպված էին հեռանալ Ղարաբաղից՝ մի քայլ անգամ չանելով Ստեփանակերտի օդանավակայանից: Մոսկվա վերադառնալուն պես, կոմիտեի անդամները, գրողներ Նույկինը, Գայդարը, Օսկոցկին, Չերնիչենկոն, Գ.Նույկինան, զայրացած վերապրածից, ստեղծեցին ռուս մտավորականների «Ղարաբաղ» կոմիտեն:

18 Сентябрь 2017 - 10:36 AMT
Один из создателей Комитета российской интеллигенции «Карабах», публицист Андрей Нуйкин скончался 17 сентября на 87 году жизни. Об этом сообщил в Facebook его давний друг, ученый Валентин Михайлов.
Нуйкин стал известен в годы перестройки, он был депутатом Госдумы первого созыва от партии «Выбор России». Работал в Комитете российской интеллигенции «Карабах». Резко критиковал КПРФ.
В книге Андрея Нуйкина «Боль моя – Карабах» рассказывается, как группа московских писателей, движимая понятиями о справедливости и долге, в феврале 1991 года, после перелета по маршруту Москва – Ереван – Степанакерт, в первый же день стала свидетелем карательных акций внутренних войск МВД СССР и азербайджанского ОМОНа. Вместе с карабахцами они подверглись унижениям и издевательствам, творимыми бандитами прямо на территории, где приземлился самолет, и вынуждены были покинуть Карабах, не сделав и шага из Степанакертского аэропорта.
В гневе от пережитого, увиденного и услышанного, едва вернувшись в Москву, эти писатели (Г.Нуйкина, Т.Гайдар, В.Оскоцкий, Ю.Черниченко и А.Нуйкин) создали Комитет российской интеллигенции «Карабах».