ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը հայտարարել է, որ Իրանը միջազգային միջնորդների վեցյակի հետ միջուկային համաձայնագրի ստորագրումից հետո էլ շարունակում է սպառնալ կայունությանը Մերձավոր Արևելքում:
«Ցավոք, Իրանի հետ համաձայնագրի ստորագրումից հետո մենք տեսանք ինչ ասես, բացի Մերձավոր Արևելքի կայունացումից ու խաղաղությունից»,-ասել է Թիլերսոնը մամուլի ասուլիսում:
Որպես անկայունության օրինակ Թիլերսոնը նշել է, որ Իրանը շարունակում է սատարել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի ռեժիմին, որը «բռնություն է բերել իր ժողովրդին», գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Բացի այդ, ըստ պետքարտուղարի, Իրանը «չարանենգ կիբերգործունեությամբ է զբաղվում»: Նա հավելել է, որ Իրանն ակտիվորեն մշակում և փորձարկում է բալիստիկ հրթիռներ՝ խախտելով ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ն մտադիր է Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանել Թեհրանի կողմից սեփական հրթիռային ծրագիրը զարգացնելու և «թշնամական գործունեության» պատճառով: Այդ մասին հայտնում են արևմտյան լրատվամիջոցները ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյայի վրա հղումով:

21 Сентябрь 2017 - 14:03 AMT
Госсекретарь США Рекс Тиллерсон вновь заявил, что Иран после подписания ядерного соглашения с «шестеркой» международных посредников по-прежнему угрожает стабильности на Ближнем Востоке.
«К сожалению, после подписания соглашения (с Ираном – ред.), мы видели все, что угодно, кроме мирного и стабильного региона (Ближнего Востока – ред.)», — заявил Тиллерсон на пресс-конференции, пишет РИА Новости.
Он пояснил, что называет «ожиданиями» или «духом» результаты соглашения, которые должны привести к миру и стабильности в регионе. Госсекретарь привел некоторые примеры такой нестабильности на Ближнем Востоке. Так, указал Тиллерсон, Иран продолжает поддерживать режим президента Сирии Башара Асада, который «принес насилие своему народу».
Также он указал на «провокационные» действия Ирана против ВМС США и судов коалиции, которые «мирно следуют» через Персидский залив.