Փհենյանը կարող է ջրածնային ռումբի փորձարկումներ անցկացնել Խաղաղ օվկիանոսում: Այդ մասին սեպտեմբերի 22-ին հայտարարել է Հյուսիսային Կորեայի ԱԳ նախարար Լի Յոն Հոն:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ միջոցներ կարող է ձեռնարկել Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը ի պատասխան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կոշտ հայտարարությունների, ՀԿԺՀ ԱԳ նախարարն ասել է. «Դա կարող է ջրածնային ռումբի ամենահզոր պայթյունը լինել Խաղաղ օվկիանոսում»:
Միևնույն ժամանակ, նա նկատել է, որ իրեն հայտնի չեն Փհենյանի հաջորդ քայլերը, քանի որ նման որոշումները Կիմ Չեն Ինն է կայացնում, հայտնում է Deutsche Welle-ն հարավկորեական Yonhap գործակալության վրա հղումով:
Սեպտեմբերի 19-ին ԱՄՆ նախագահ Թրամփը ՄԱԿ ԳՎ ամբիոնից «լիակատար ոչնչացմամբ» է սպառնացել Հյուսիսային Կորեային, իսկ այդ երկրի առաջնորդին «հրթիռով ինքնասպան անվանել, որը կատարում է իրեն և իր ռեժիմը ոչնչացնելու առաքելություն»:

Пхеньян может провести испытания водородной бомбы в Тихом океане. Об этом заявил 22 сентября министр иностранных дел Северной Кореи Ли Ён Хо.
Отвечая на вопрос, какие меры может принять северокорейский лидер Ким Чен Ын в ответ на жесткие высказывания президента США Дональда Трампа в ООН, глава МИД КНДР заявил: «Это может быть самый мощный взрыв водородной бомбы в Тихом океане».
В то же время он заметил, что ему не известны дальнейшие действия Пхеньяна и что подобные решения принимает Ким Чен Ын, передает Deutsche Welle со ссылкой на южнокорейское агентство Yonhap.
Выступлая в Генассамблее ООН 19 сентября, Трамп пригрозил Северной Корее «тотальным уничтожением». Лидера КНДР американский президент назвал «самоубийцей с ракетой, выполняющим миссию уничтожения себя и своего режима».
3 сентября Пхеньян объявил об успешном испытании водородной бомбы. Сейсмологи в Китае, Южной Корее и США зафиксировали два подземных толчка магнитудой до 6,3. При этом южнокорейские специалисты сообщили, что этот взрыв оказался самым сильным за всю историю измерений: он был в 9,8 раза сильнее, чем при прошлом испытании ядерного оружия в сентябре 2016 года.