ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Թուրքիայի առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դեմ են արտահայտվել Քրդստանում սեպտեմբերի 25-ին կայանալիք անկախության հանրաքվեին: Նրանք հայտարարել են, որ, եթե այն անցկացվի, «հետևանքները» լուրջ են լինելու: Այդ մասին ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ, որը տարածվել է Նյու Յորքում երկու նախագահների հանդիպումից հետո:
Առաջնորդները հաստատել են, որ մերժում են Քրդստանի տարածաշրջանային կառավարության ծրագրած հանրաքվեն: Նրանք կոչ են արել քուրդ առաջնորդներին ինտենսիվ բանակցություններ սկսել բոլոր հարցերի շուրջ, իսկ ԱՄՆ-ն և Թուրքիան պատրաստ են աջակցել այդ գործընթացին»,-ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ նմանատիպ կոչով էին հանդես եկել Իրաքի, Իրանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարներ Իբրահիմ ալ Ջաֆարին, Ջավադ Զարիֆն ու Մևլութ Չավուշօղլուն:

22 Сентябрь 2017 - 07:48 AMT
Президент США Дональд Трамп и турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган высказались против референдума о независимости Иракского Курдистана, заявив о «серьезных последствиях» в случае его проведения. Об этом говорится в сообщении Белого дома по итогам встречи лидеров в Нью-Йорке.
Лидеры подтвердили, что отвергают запланированный референдум регионального правительства Курдистана, запланированный на 25 сентября, и подтвердили также, что если референдум состоится, это будет иметь серьезные последствия, пишет РИА Новости.
Они призвали курдских лидеров начать процесс интенсивных переговоров по всем имеющимся вопросам — США и Турция готовы принять и поддержать этот процесс, отмечается в сообщении Белого дома.