ՄԻԱՎ վարակակիրների բուժումն ավելի մատչելի կդառնա ՄԱԿ-ի, մի շարք բարեգործական կազմակերպությունների, երկու երկրների կառավարությունների և դեղագործական կոնցերնների միջև սեպտեմբերի 21-ին Նյու Յորքում կնքված համաձայնագրի շնորհիվ: Համաձայնագրով ՄԻԱՎ բուժումը մատչելի կդառնա մի դեղամիջոցով, որն այս պահին լավագույնն է համարվում զարգացած երկրներում այդ վիրուսից բուժվելու համար:
Մինչ օրս այդ դեղորայքը չափազանց թանկ էր և չէր օգտագործվում զարգացող և անցումային տնտեսությամբ երկրներում: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ (UNAIDS) միասնական ծրագրի տնօրեն Միշել Սիդիբեն: Համաձայնագրով նախատեսվում է, որ 2018-ից 1 հիվանդի բուժումը տարեկան չի գերազանցի 75 դոլարը, գրում է Deutsche Welle:
«Այդպիսով, կբարելավվի ՄԻԱՎ-ով վարակված միլիոնավոր մարդկանց կյանքը»,-ասել է Սիդիբեն:
Ըստ UNAIDS-ի, աշխարհում ՄԻԱՎ դեմ դեղորայք է ստանում մոտ 36,7 մլն մարդ, որոնք վարակված են այդ հարուցիչով: Իսկ թերապիա անցնող մարդիկ հաճախ ստանում են հնացած դեղամիջոցներ, որոնք կողմնակի մեծ ազդեցություն են թողնում, կամ շատ բարդ են ընդունելու համար: Դեղամիջոցը, որի գործող բաղադրիչը դոլուտեգրավիրն է, բաղկացած է 1 կապսուլայից, որը կարելի է տարեկան 1 անգամ ընդունել: Միայն ՀԱՀ-ը այդ համաձայնագրի շնորհիվ կկարողանա տարեկան մինչև 900 մլն դոլար տնտեսել ՄԻԱՎ թերապիայի վրա, ասել է երկրի առողջապահության նախարար Ահարոն Մոտսոալեդին:
UNAIDS-ից բացի համաձայնագրին են միացել Զարգացող երկրներում ՁԻԱՀ-ի, տուբերկուլյոզի և մալարիայի դեմ պայքարի Unitaid համաշխարհային հինմնադրամը, USAID-ին, բրիտանական DFID-ը, ինչպես նաև Քենիայի և Հարավաֆրիկյան Հանրապետության կառավարությունները: Համաձայնագիրը կգործի 92 երկրում, որտեղ Mylan Laboratories և Aurobindo Pharma դեղագործական ընկերություններն իրավունք ունեն վաճառելու իրենց դեղամիջոցները:

Senior United Nations officials welcomed a breakthrough pricing agreement – $75 per person per year – by global partners to accelerate the availability in low- and middle-income countries of the first affordable, generic, single-pill HIV treatment regimen, the UN said in a statement.
“What we are talking about today with this life-changing announcement is about the quality of medicine, is about equity, is about the dignity, is about access to medicine as a human right,” Michel Sidibé, Executive Director of the Joint UN Programme on HIV/AIDS (UNAIDS), told a press conference at UN Headquarters.
The pricing agreement, he explained, will help ensure that the treatment will be made available to 92 countries, and people there will be able to benefit from “one of the best medicines we have” for first-line treatment.
At around $75 per person per year, the HIV treatment regimen containing dolutegravir (DTG) will be available to public-sector purchasers in these countries.
The agreement is expected to accelerate treatment rollout as part of global efforts to reach all 36.7 million people living with HIV with high-quality antiretroviral therapy. UNAIDS estimates that in 2016, 19.5 million – or just over half of all people living with HIV – had access to the life-saving medicines.
DTG, a best-in-class integrase inhibitor, is widely used in high-income countries and is recommended by the World Health Organization (WHO) as an alternative first-line HIV regimen. It is also a preferred treatment by the United States Department of Health and Human Services Panel on Antiretroviral Guidelines for Adults and Adolescents, among others.