Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը չի բացառում, որ Անկարան կարող է կասեցնել նավթի տարանցումն Իրաքի քրդական ինքնավարությունից՝ անկախության հանրաքվեի պատճառով:
Սեպտեմբերի 25-ին Իրաքյան Քրդստանում անկախության հանրաքվե է ընթանում, որին կտրականապես դեմ է Բաղդադը և աշխարհի շատ երկրներ: Սեպտեմբերի 24-ին Իրանն ու Թուրքիան զորավարժություններ են սկսել Իրաքյան Քրդստանի սահմանների մոտ, բացի այդ, Իրանը փակել է երկինքն ավիահաղորդակցության համար: Պաշտոնական Բաղդադը պահանջել է գերտերություններից իր հսկողությանը հանձնել Քրդստանի բոլոր սահմանային անցումները և բոլոր նավթային գործարքները միայն Բաղդադի հետ կնքել:
«Երբ խոսքն ազգային անվտանգության մասին է, 300-500 մլն դոլարի տնտեսական կորուստներն այն խնդիր չեն, որի պատճառով տնտեսապես այնպիսի ուժեղ երկիրը, ինչպիսին Թուրքիան է, կարող է անտեսել իր ազգային անվտանգությունը»,-ասել է Յըլդըրըմը NTV հեռուստաալիքի եթերում՝ պատասխանելով Թուրքիայի տարածքով Իրաքյան Քրդստանում արդյունահանվող նավթի տարանցումը դադարեցնելու մասին հարցին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Իրաքյան Քրդստանում ընթացող անկախության հանրաքվեն, ըստ քրդական լրատվամիջոցների, բնականոն է անցնում: Ընտրատեղամասերի առաջ երկար հերթեր են գոյացել, քանի որ մարդիկ շտապում են քվեարկության: Հանրաքվեի նախնական արդյունքները հայտնի կլինեն ընտրատեղամասերը փակվելուց հետո 24 ժամվա ընթացքում:

Премьер-министр Турции Бинали Йылдырым пригрозил прекратить транзит нефти из Курдской автономии Ирака из-за проходящего там референдума о независимости.
По словам Йылдырыма, такая экономически сильная страна, как Турция, готова к потерям в 300-500 миллионов долларов от транзита нефти, когда на кону стоит вопрос национальной безопасности, пишет РИА Новости со ссылкой на канал NTV.
25 сентября в Иракском Курдистане началось голосование о независимости региона. Принять участие в голосовании могут все граждане Ирака, зарегистрированные на «территории Иракского Курдистана и курдских территориях за его пределами». Кроме того, избиратели за пределами региона могут проголосовать онлайн.
Против референдума выступают Ирак, Турция и ряд других стран региона. Накануне Иран и Турция начали учения у границ северного Ирака. Президент Иракского Курдистана Масуд отметил, что эти страны вправе проводить учения на своей территории, добавив, что никакой угрозы безопасности референдум не несет.