ՌԴ կրթության և գիտության նախարար Օլգա Վասիլևան հայտարարել է, որ պետք է օրինակ վերցնել Հայաստանից և շախմատ դասավանդել դպրոցում: «Հայաստանում, օրինակ, շախմատի դասերն ընդգրկված են 2-րդ, 3-րդ և 4-րդ դասարանների ուսումնական ծրագրերում: Արդյունքում՝ 6-րդ տեղը Մաթեմատիկայի համաշխարհային օլիմպիադայում, մեծ նվաճումներ ՏՏ ոլորտում»,-հայտարարել է Վասիլևան RT-ին տված հարցազրույցում:
Նախարարը հավելել է, որ նման հաջողությունները շաղկապված են:
«Շախմատն ինտելեկտ է, զարգացում, դրա հետ ոչ ոք չի վիճի: Եվ շատ փոքր ծախսեր: Իսկ գլխավորը՝ մեթոդաբանությունն այնքան լավն է, քանի որ հազարամյակներ է մարդիկ շախմատ են խաղում, որ նույնիսկ այն ուսուցիչը, որը նախկինում շախմատ չի խաղացել, շատ արագ կարող է հասկանալ խաղի հիմունքներն ու սկսել պատրաստել փոքրիկներին: Դա պետք է լինի դպրոցներում»,-ասել է նախարարը:
Հայաստանի կառավարության որոշմամբ 2011 թվականի սեպտեմբերի 1-ից բոլոր հանրակրթական դպրոցների կրտսեր դասարաններում դասավանդվում է շախմատ առարկան: Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻԴԵ) հայտարարել է, որ պատրաստ է աջակցել ՌԴ դպրոցներում շախամտի պարտադիր ուսուցմանը:

Министр образования и науки России Ольга Васильева заявила о поддержке предложения по введению уроков шахмат в школьную программу по примеру Армении.
«Я полностью поддерживаю это предложение. У нас 40 регионов, которые вводят шахматы в первую часть дня, некоторые регионы работают с шахматами во внеурочное время. Возьмем, например, Армению. Здесь во втором, третьем и четвертом классах обязательно есть шахматы. В итоге — шестое место в этом году на Всемирной математической олимпиаде, большие достижения в области IT-технологий», — заявила Васильева, передает RT.
Она отметила, что подобные успехи взаимосвязаны.
«Шахматы — это интеллект, это его развитие, с этим никто не будет спорить. При этом абсолютно никакая затратность. И самое главное, что методика настолько хороша (потому что в шахматы играют не первое тысячелетие), что даже учитель, который раньше не владел игрой в шахматы, может в течение очень короткого времени сам понять основы этой игры и начать готовить малышей. Это должно быть в школах», — заключила министр.
Решением правительства Армении с 1 сентября 2011 года шахматы преподаются в младших классах общеобразовательных школ.