WikiLeaks կայքի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը հայտարարել է, որ Կատալոնիայում անկախության հանրաքվեի պատճառով սկսվել է առաջին համաշխարհային ինտերնետ-պատերազմը: Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Ըստ Ասանժի, դա կապված է նրա հետ, որ տարածաշրջանի բնակիչներն ու կառավարությունն օգտագործում են համացանցը հանրաքվեի կազմակերպման համար: Ի պատասխան Իսպանիայի հատուկ ծառայությունները գրոհում են, սառեցնում են հեռահաղորդակցությունները, գրավում են կապի օպերատորների շենքերը, գրաքննում են հարյուրավոր կայքեր»,-ասել է նա, գրում է Lenta.ru-ն:
Նա նաև նշել է, որ «այն, ինչ կատարվում է Կատալոնիայում, ամենամեծ բախումն է մարդկանց և իշխանությունների միջև Արևմուտքում Բեռլինի պատի անկումից հետո»: Ասանժը հավելել է, որ 2017-ին կիրառվում են բոլոր ժամանակակից միջոցները, սկսած VPN-ից, պրոքսի ծառայություններից, «հայելիներից» և ծածկագրված չաթերից մինչև համացանցի գրաքննություն, ինչպես նաև բոտերի միջոցով քարոզչություն:
Կատալոնիայի անկախության մասին հանրաքվեն անցկացվելու է հոկտեմբերի 1-ին: Իսպանիայի իշխանությունները մտադիր չեն ճանաչելու հանրաքվեի արդյունքները, քանի որ ըստ երկրի սահմանադրության, որևէ տարածքի անջատման հարցը կարող է որոշվել միայն ընդհանուր՝ համաիսպանական քվեարկության արդյունքում:

30 Сентябрь 2017 - 09:55 AMT
Основатель сайта WikiLeaks Джулиан Ассанж заявил, что в Каталонии из-за планируемого референдума об отделении региона от Испании началась первая мировая интернет-война. Об этом он написал на своей странице в Twitter.
По словам Ассанжа, это связано с тем, что жители и правительство региона используют сеть для организации референдума о независимости. В ответ «испанские спецслужбы атакуют, замораживают телекоммуникации, занимают здания операторов связи, ведут цензуру сотен сайтов, протоколов передачи данных», указал он, пишет Lenta.ru.
Он также отметил, что «происходящее в Каталонии — крупнейший на Западе конфликт между людьми и властями с момента падения Берлинской стены». Ассанж добавил, что в 2017 году используются современные методы, начиная от VPN, прокси-серверов, «зеркал» и зашифрованных чатов до интернет-слежки, цензуры в сети, а также пропаганды с помощью ботов.
Власти Каталонии планируют провести референдум о независимости 1 октября, однако Мадрид пытается не допустить этого. Позволяющий проводить плебисцит закон парламент Каталонии принял 6 сентября. Ранее местные власти разработали документ, согласно которому о независимости будет объявлено немедленно в случае отказа центральных властей страны разрешить референдум.
Каталония — область на северо-востоке Испании, которая стремится к отделению от королевства. Местный парламент 9 ноября 2014-го проголосовал за суверенитет. Декларация, которую поддержало большинство депутатов, устанавливала срок в полтора года, в течение которого регион должен получить независимость.