Իրաքյան բանակն ազատագրել է Հավիջա քաղաքը, որը վերջին բնակավայրերից մեկն էր, որ դեռ մնում էր «Իսլամական պետության» տիրապետության տակ:
Ըստ զինվորականների, գործողության ընթացքում սպանվել է ԻՊ 196 գրոհային և ազատագրվել է մոտակա 98 գյուղ, գրում է BBC-ին:
«Իրաքյան բանակը, ոստիկանությունն ու ռազմականացված կառույցները, որոնք մասնակցել են Իպ դեմ պայքարին, ազատագրել են Հավիջայի կենտրոնը և շարունակում են գրոհը»,-հայտարարել է գործողության հրամանատար, գեներալ-լեյտեննատ Աբդել ԱՄիր Յարալը: Պետական հեռուստատեսությունը հայտնել է Հավիջայի ամբողջական ազատագրման մասին:
Տարածքը, որտեղ տասնյակ հազարավոր խաղաղ բնակիչներ են ապրում, ահաբեկչական խմբավորման տիրապետման տակ էր 2014-ից ի վեր: Գործողությունից հետո Իպ տիրապետության տակ է մնում ընդամենը 1 իրաքյան տարածաշրջան՝ Սիրիայի սահմանի երկայնքով ձգվող տարածքը:

5 Октябрь 2017 - 08:50 AMT
Иракское командование сообщило о проведении успешной операции по освобождению города Хавиджа, одного из последних населенных пунктов, захваченными боевиками группировки «Исламское государство».
По словам военных, в ходе операции были убиты 196 боевиков ИГ и освобождены 98 близлежащих деревень, пишет BBC.
«Иракская армия, полиция и военизированные структуры, участвовавшие в борьбе против ИГ, освободили центр Хавиджи и продолжают наступление, – заявил командир операции генерал-лейтенант Абдель Амир Яралла.
Государственное телевидение сообщило о полном освобождении Хавиджи.
Территория, на которой проживают десятки тысяч мирных жителей, находилась под контролем террористической группировки с 2014 года.
После этой операции всего один иракский регион по-прежнему находится под контролем ИГ – полоса, пролегающая вдоль западной границы с Сирией. ИГ продолжает контролировать некоторые сирийские территории.
Иракская армия в последние месяцы вела непрерывное наступление на позиции «Исламского государства», в июле 2017 года после девятимесячной осады им удалось освободить второй по величине иракский город Мосул.