2 արդյունաբերող ինժեներ Ամստերդամից ստեղծել է Crowded Cities ստարտափը, որի շրջանակում նախատեսվում է ագռավներին սովորեցնել մաքրել փողոցները ծխախոտի մնացորդներից: Հոլանդացիները սարքեր կտեղադրեն զբոսայգիներում, որոնց վերին մասը բաց կլինի և որոնք գետնանուշ կտան ծխախոտի մնացորդների և աղբի փոխարեն:
Ըստ ինժեներների, նրանք կերկուրն ու ծխախոտի մնացորդները կդնեն սարքի վրա, որպեսզի ագռավը սովորի դրանք կողք կողքի տեսնել: Երբեմն թռչունը մի քիչ անվճար գետնանուշ կստանա՝ մինչև որ ընտելանա: Իսկ երբ սնունդը վերջանա, ագռավը կսկսի ծխախոտի մնացորդը շարժել և ի վերջո այն կհայտնվի սարքի ներսում տեղադրված աղբարկղում: Իսկ փոխարենը կվարձատրվի, գրում է TJ-ն:
Հոլանդացիները մտադիր են փորձարկել սարքը՝ երբ ագռավը հասկանա կապը սննդի անկման և ծխախոտի մնացորդի միջև, իրենք շուրջը մի քանի հանգած ծխախոտ կնետեն: Այդպես թռչունը կհասկանա, որ դրանք հարկավոր է վերցնել և արախիս ստանալ:
Սակայն, հեղինակները վստահ չեն, որ նման մարզումներն օգտակար կլինեն ագռավների համար: Նրանք նշել են, որ շրջակա միջավայրի համար հանգած ծխախոտներից վնասն այնքան մեծ է, որ «մի քանի ագռավը մեծ գին չէ» դրա դիմաց, թեև պատրաստ են մտածել նաև այլընտրանքի վրա:
Ինժեներները ֆինանսավորում են որոնում իրենց նախագծի համար:
Ագռավները նման ստարտափի համար լավագույն հավակնորդներն են, նրանք ընկալում են պատճառահետևանքային կապը և կարողանում են աշխատել միանգամից 3 գործիքով, նաև բազմաստիճանի գլուխկոտրուկներից են հասկանում:

Два промышленных инженера из Амстердама создали стартап Crowded Cities, в рамках которого они намерены обучить ворон убирать улицы. Голландцы установят в парках автоматы с открытым верхом, которые будут выдавать арахис в обмен на окурки и мусор.
По задумке инженеров, они положат еду и окурки на автомат, чтобы ворона привыкала видеть их рядом. Иногда птица будет получать немного бесплатного арахиса, чтобы привыкнуть. Затем еда кончится, ворона начнеет двигать окурок и в результате столкнет его в урну внутри автомата — за что получит вознаграждение, пишет TJ.
Голландцы хотят протестировать машину: когда ворона поймет связь между падением еды и окурком, они разбросают вокруг несколько потухших сигарет. Так птица поймет, что их надо подобрать и получить арахис.
Однако инженеры не уверены, что подобные тренировки будут полезны для ворон. Голландцы отметили, что вред от потухших сигарет слишком огромен для всей окружающей среды и «несколько ворон — небольшая цена», но в то же время они готовы передумать и подумать над альтернативами.
Пока что инженеры из Амстердама ищут финансирование для своего проекта, потому что у них готовы только несколько прототипов. Сейчас они хотят заняться небольшими тестами автоматов вместе с уличными воронами.
Вороны — лучшие претенденты на участие в подобном стартапе. Птицы не только обладают причинно-следственной связью и умеют работать с тремя инструментами сразу, они также справляются с головоломками из нескольких ступеней.