Ավստրալիայի Քվինսլենդ քաղաքի դատարանը տեքստային հաղորդագրությունը համարել է հանգուցյալի լիարժեք կտակը: Ընդ որում SMS-ը նույնիսկ չի ուղարկվել և ուղղակի պահվել է հեռախոսի հիշողության մեջ:
Դատարանը որոշել է տունը կտակել եղբորն ու զարմիկին՝ ձեռնունայն թողնելով կնոջն ու որդուն, որոնց հետ, հավանաբար, վատ հարաբերություններ է ունեցել հանգուցյալը, գրում է Lenta.ru-ն Mashable-ի վրա հղումով:
Տղամարդը ինքնասպան է եղել 2016-ի հոկտեմբերին: Նրա անշնչացած մարմինը հայտնաբերել է կինը, կողքին ընկած է եղել հեռախոսը: Ընկերները որոշել են դիտել նրա զանգերի ու հաղորդագրությունների պատմությունը և հայտնաբերել են SMS-ը: Այլ կտակի գոյության վերաբերյալ ապացույցներ այդպես էլ չեն հայտնաբերվել:
«Դեյվ Նիք և Ջեկ, դուք կստանաք այն ամենն, ինչ ես ունեմ՝ տունը և թոշակը: Իմ աճյունը թաղեք տան հետևի բակում: Մի փոքր գումար կա հեռուստացույցի հետևում ու մի քիչ էլ բանկում: Սա է իմ կամքը»,-ավում էր հաղորդագրության մեջ: Տղամարդը նշել էր նաև կրեդիտային քարտի համարն ու ծածկաբառը:
Պարզվել է, որ մահից առաջ նա շատ է շփվել եղբոր ու զարմիկի հետ:
Ըստ Քվինսլենդի օրենքի, կտակը պետք է գրված և ստորագրված լինի 2 վկաների կողմից: Եթե մարդը մահանում է, կտակ չթողնելով, նրա ողջ գույքն ու ունեցվածքը բաժանվում է ըստ իրավահաջորդության մասին օրենքի: Ավստրալիայում գործում է իրավունքի նախադեպերի համակարգ, այժմ դատարանները պարտավոր են հաշվի առնել այս որոշումը:

Австралийский суд в Квинсленде признал текстовое сообщение полноценным завещанием покойного. При этом SMS даже не было отправлено и просто хранилось в памяти телефона.
Суд решил отдать дом брату и племяннику покойного, оставив ни с чем его супругу и сына, с которыми, очевидно, у него были плохие отношения, пишет Lenta.ru со ссылкой на Mashable.
Мужчина покончил жизнь самоубийством в октябре 2016 года. Бездыханное тело, рядом с которым лежал телефон, обнаружила жена. Друзья покойного попросили посмотреть его историю звонков и сообщения. Тогда и обнаружили SMS, которое впоследствии решило судьбу судебного процесса. Доказательств существования другого завещания, оставленного умершим, так и не нашли.
«Дэйв Ник и Джек, вы получите все, что у меня есть: дом и пенсию. Закопайте мой прах в заднем дворе дома. Немного денег за телевизором и немного в банке (…) Это моя воля», — говорится в сообщении.
Мужчина также указал номер кредитной карты и пароль от нее.
Выяснилось, что перед смертью мужчина часто общался с братом и племянником.
Согласно закону Квинсленда завещание должно быть написано и подписано двумя свидетелями. В том случае, если человек умирает, не оставляя завещания, то все имущество распределяют согласно закону о правопреемстве.