Սիրիական Ռաքքան, որը համարվում էր ահաբեկչական «Իսլամական պետության» (ԻՊ) գլխավոր հենակետը, ամբողջությամբ ազատագրվել է գրոհայիններից:
Քաղաքում մնացած ահաբեկիչները որոշել են հանձնվել «Սիրիական ժողովրդավական ուժերի» մարտիկներին, հայտնում է Lenta.ru-ն Al Arabiya հեռուստաալիքի վրա հղումով:
Վճռորոշ գրոհի մեկնարկի մասին «Սիրիական ժողովրդավական ուժերը» հայտարարել էին հոկտեմբերի 8-ին: Կազմակերպության ղեկավարությունը պնդումէր, որ իսլամիստները պատանդ են վերցրել քաղաքացիական անձանց և նրանց որպես պատանդ են օգտագործում: Գրոհը նաև դժվար էր դիպուկահարների պատճառով, որոնք թիրախավորված կրակ էին բացել թաքստոցներից:
Սեպտեմբերի 1-ին հայտնի դարձավ, որ «Սիրիական ժողովրդավական ուժերի» մարտիկներն ազատագրել են Ռաքքայի պատմական կենտրոնը: Քաղաքի գրոհը սկսվել է հունիսին: Քաղաքի ազատագրումը համարվում էր ԱՄՆ գլխավորած միջազգային կոալիցիայի գլխավոր նպատակներից մեկը:

14 Октябрь 2017 - 07:21 AMT
Сирийский город Ракка, считавшийся главным оплотом террористической группировки «Исламское государство» (ИГ), полностью освобожден от боевиков.
Оставшиеся в городе террористы приняли решение сдаться бойцам «Сирийских демократических сил» (СДС, SDF), передает Lenta.ru со ссылкой на телеканал Al Arabiya.
О начале финального штурма руководство СДС объявило 8 октября. Руководство организации утверждало, что исламисты взяли в заложники гражданских лиц и прикрываясь ими как живым щитом. Наступление также было затруднено из-за снайперов, которые вели прицельный огонь из укрытий по штурмующим.
1 сентября сообщалось, что бойцы СДС освободили от боевиков ИГ исторический центр Ракки. Штурм города продолжается с июня. Освобождение города считается одной из главных целей международной антитеррористической коалиции во главе с США, ведущей боевые действия против экстремистов в Ираке и Сирии. Самолеты коалиции регулярно наносят удары по городу, приводящие к гибели десятков мирных жителей.