Հոկտեմբերի 14-ին Կիևի «Բորիսպոլ» օդանավակայանում ձերբակալվել է ադրբեջանցի ընդդիմադիր լրագրող Ֆիքրեթ Հուսեյնլին, որը քաղաքական պատճառներով տարիներ առաջ արտագաղթել է Նիդերլանդներ:
Նա հասցրել է հեռախոսով հայտնել, որ իրեն ձերբակալել են Ադրբեջանի Ինտերպոլ ներկայացրած հարցումով, սակայն իրեն հայտնի չէ իր դեմ մեղադրանքների էությունը, գրում է contact.az-ը:
Հուսեյնլին ունի Նիդերլանդների քաղաքացիություն և համագործակցում է արտերկրից հեռարձակվող ադրբեջանական ընդդիմադիր Turan TV հեռուստաալիքի հետ:
Հուսեյնլին հեռացել է Ադրբեջանից 10 տարի առաջ՝ երբ նրան առևանգել էին և դաժան ծեծի ենթարկել: Առևանգողներն այդպես էլ չհայտնաբերվեցին:

14 Октябрь 2017 - 10:14 AMT
Находящийся в политэмиграции в Нидерландах азербайджанский оппозиционный журналист Фикрет Гусейнли 14 октября был задержан по прибытию в Киев в аэропорту Борисполь.
Он успел сообщить по телефону, что его задержали по запросу Азербайджана в Интерпол. Однако ему не известна суть обвинений, выдвинутых против него, пишет contact.az.
Примечательно, что Гусейнли уже получил гражданство Нидерландов и сотрудничает с вещающим из-за рубежа оппозиционным телеканалом Turan TV.
Гусейнли уехал из Азербайджана 10 лет назад, после того, как был похищен и жестоко избит. Похитители не были найдены.