Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը կողմ է, որ ԵՄ-ին անդամակցելու նախապատրաստման համար Թուրքիային հատկացվող գումարները կրճատվեն: Այդ մասին նա հայտարարել է հոկտեմբերի 19-ին Բրյուսելում ԵՄ գագաթնաժողովի մեկնարկից առաջ:
Ըստ Մերկելի, քաղաքական գործընթացներին Թուրքիայում ժողովրդավարության տեսանկյունից կարելի է միայն «ծայրահեղ բացասական» գնահատական տալ: Նա նշել է, որ խոսքը ոչ այնքան Գերմանիայի քաղաքացիների ձերբակալության բազմաթիվ դեպքերի մասին է, որքան այն, որ իրավական պետությունը Թուրքիայում ընդհանուր առմամբ սխալ ուղղությամբ է զարգանում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Եվրամիության բյուջեում 2014-2020թթ. համար մոտ 4,5 մլրդ եվրո է նախատեսված, որից 1,6 մլրդ եվրոն՝ ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության նախապատրաստման համար, և 1,5 մլրդ եվրո՝ տնտեսական ու տարածաշրջանային նախագծերի համար: Այժմ ԵՄ-Թուրքիա բանակցությունները սառեցված են:
Միևնույն ժամանակ Մերկելը հայտարարել է, թե Անկարան հսկայական ջանքեր է գործադրում փախստականների ընդունման հարցում: Մինչ օրս Թուրքիան 3 մլրդ եվրո է ստացել ԵՄ-ից փախստականների համար:

Канцлер Германии Ангела Меркель выступает за сокращение выплат Евросоюза, направленных на подготовку к вступлению Турции в ЕС. Об этом она заявила 19 октября перед началом саммита Евросоюза в Брюсселе.
По словам Меркель, политическим процессам в Турции с точки зрения демократии можно дать только «крайне негативную» оценку. При этом, как заметила глава правительства ФРГ, речь идет не столько о многочисленных арестах немецких граждан в этой стране, сколько о том, что правовое государство в Турции в целом движется в ложном направлении, пишет Deutsche Welle.
В бюджет Евросоюза заложено около 4,5 млрд евро на период с 2014 по 2020 годы, из них, в частности, 1,6 млрд евро – на подготовку к вступлению Турции в ЕС и 1,5 млрд – на экономические и региональные проекты. Переговоры о вступлении Турции в ЕС в настоящее время заморожены.
В то же время Меркель похвалила политику Турции в отношении беженцев, заметив, что Анкара «прилагает огромные усилия» в этой сфере. До сих пор Турция получила от ЕС 3 миллиарда евро по соглашению о беженцах. По мнению канцлера, Евросоюз «должен сдержать свое обещание и предоставить Анкаре еще 3 миллиарда»", о которых также говорится в соглашении. Эти «средства идут на пользу беженцам», многие из которых живут в Турции в тяжелых условиях, сказала Меркель.