Շփման գծում իրավիճակն ավելի լարված է, քան անցյալ շաբաթ: Այդ մասին հայտարարել է Արցախի Պաշտպանության բանակի հրամանատար Լևոն Մնացականյանը լրագրողների հետ զրույցում:
«Ներկա պահին իրավիճակն ավելի լարված է, քան անցյալ շաբաթ: Ինչպես հայտնի է, շփման գծում վերջին երեք դեպքերը տեղի են ունեցել Արդբեջանի գործողությունների հետևանքով: Դրանք անպատասխան չեն մնա: Հակառակորդի սանձազերծած ցանկացած գործողության Պաշտպանության բանակի կողմից պատասխանները միշտ տրվում են համաչափ»,- ասել է Լևոն Մնացականյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե կոնկրետ վերջին օրերի գործողություններին տրվե՞լ են պատասխաններ, ՊԲ հրամանատարը պատասխանել է` «դեռևս ոչ»:
«Մենք առաջնորդվում ենք խնդրի խաղաղ կարգավորմամբ: Այսօր և վաղը ես հանդիպելու եմ ու իրավիճակին ծանոթացնելու եմ ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներին»,- ասել է ՊԲ հրամանատարը ևս մեկ անգամ ընդգծելով` Ստեփանակերտը հավատարիմ է մնում խնդրի խաղաղ կարգավորման դիրքորոշմանը, սակայն հակառակորդի սադրանքներին տրվելու են պատասխաններ:
Հոկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 15:05-ի սահմաններում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտու արևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ կիրառելով Spyke տիպի կառավարվող հակատանկային հրթիռ

24 Октябрь 2017 - 11:47 AMT
В настоящее время ситуация на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС более напряженная, чем на прошлой неделе. Об этом заявил министр обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Левон Мнацаканян журналистам.
«В настоящее время ситуация более напряженная, чем на прошлой неделе. Как известно, последние три инцидента на линии соприкосновения произошли в результате действий Азербайджана. Они не останутся безответными. Любое действие противника получает соразмерный ответ», – заявил он, пишет Aysor.am.
На вопрос журналистов, даны ли ответы на последние действия Азербайджана, министр обороны НКР заявил: «Пока нет».
«Мы руководствуемся мирным урегулированием конфликта. Сегодня и завтра я встречусь с представителями ОБСЕ, и представлю им ситуацию», – сказал он.
По словам Мнацаканяна, Степанакерт остается приверженным мирному решению конфликта, однако провокации противника получат ответ.
22 октября, нарушив достигнутые на встрече президентов Армении и Азербайджана в Женеве договоренности, ВС Азербайджана в северо-восточном направлении линии соприкосновения (Мартакерт-Матагис) карабахско-азербайджанских сил применили артиллерийские установки, произведя пять выстрелов, а также произвели один выстрел из противотанковой ракеты «Спайк».
23 октября в15:05, на восточном направлении линии соприкосновения азербайджанские ВС нарушили режим перемирия, применив ПТРК «Спайк».