Լեգենդար ֆրանսահայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրն Իսրայելում պարգևատրվել է Ռաուլ Վալենբերգի մեդալով, որը շնորհվել է նրան Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին հրեաներին փրկելու համար: Այդ մասին հայտնել է Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի մամուլի ծառայության ղեկավարը:
93-ամյա արտիստին մեդալը հանձնվել է Երուսաղեմում՝ նախագահի նստավայրում:
«Ազնավուրը պարգևատրվում է Հոլոքոսթի ժամանակ իր ընտանիքի մարդասիրական գործունեության համար, որն ապաստան է տվել նացիստների կողմից հետապնդվող մարդկանց: Այդ աշխատանքներին ակտիվ մասնակցություն են ունեցել Շառլը և նրա քույրը Աիդան»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մեդալը կրում է այն շվեդ դիվանագետի անունը, որը հազարավոր հրեաների է փրկել նացիստներից Հունգարիայում:
«Ձեր ընտանիքն արիության հրաշալի օրինակ է, իմ թանկագին բարեկամ: Հրեա ժողովուրդը երբեք չի մոռանա դա և հավերժ երախտապարտ կլինի ձեզ և ձեր ընտանիքին»,-ասել է Ռիվլինը, որը մասնակցել է արարողությանը:
Ազնավուրը պատասխան խոսքում իր սերն է հայտնել Երուսաղեմի հանդեպ և խոսել է իր հայկական արմատների մասին: «Հայերն ու հրեաներն այնքան ընդհանրություններ ունեն, վշտի և ուրախության պահին, աշխատանքում, երաժշտության, արվեստի մեջ, լեզուներ սովորելում, այն առումով, որ կարևոր մարդիկ են դառնում իրենց հյուրընկալած երկրներում»,-ասել է շանսոնյեն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հոկտեմեբրի 28-ին Ազնավուրը համերգ կտա Թել Ավիվում:
Ազնավուրի ընտանիքը սերտ կապեր է ունեցել ֆրանսիական դիմադրության Միսաք Մանուշյանի խմբի հետ: Ազնավուրներն ապաստան էին տալիս Փարիզի իրենց բնակարնում հայերին, հրեաներին, նացիստների կողմից հետապնդվող բոլոր մարդկանց,՝ վտանգի ենթարկելով իրենց կյանքը:

Легендарный французский шансонье армянского происхождения Шарль Азнавур получил награду в Израиле за участие в спасении евреев в годы Второй мировой войны. Об этом сообщила пресс-служба главы еврейского государства Реувена Ривлина.
В президентской резиденции в Иерусалиме 93-летнему артисту вручили медаль Рауля Валленберга.
«Награда присуждена Азнавуру за гуманитарную деятельность во времена Холокоста его семьи, укрывшей несколько человек, которых преследовали нацисты. Активное участие в спасательных операциях принимали Шарль и его сестра Аида», — говорится в сообщении, пишет РИА Новости.
Медаль носит имя шведского дипломата, который спас тысячи евреев в контролируемой нацистами Венгрии, и предположительно умер после войны в советской тюрьме. Награду Азнавуру присудил базирующийся в Нью-Йорке Международный фонд Рауля Валленберга, но получить ее шансонье предпочел в Иерусалиме, сообщила пресс-служба израильского президента.
«Ваша семья – это замечательный пример отваги, мой дорогой друг. Еврейский народ никогда этого не забудет и навечно сохранит благодарность вам и вашей семье», — сказал Ривлин, который участвовал в церемонии награждения.
Азнавур в ответном слове признавался в любви к Иерусалиму и говорил о своих армянских корнях. «У нас так много общего, у евреев и армян, в беде и радости, в работе, музыке, искусстве, способности к языкам, к тому, чтобы становиться важными людьми в странах, которые нас приняли», — сказал шансонье.
Несмотря на возраст, Азнавур 28 октября даст концерт в Тель-Авиве.
Семья Азнавур была тесно связана с Missak Manoussian Resistance Group — группой сопротивления Мисака Манушяна. Они предоставляли приют армянам, евреям и другим людям в своей квартире в Париже, рискуя собственной жизнью.