Ասպիրինի փոքր դոզաների մշտական ընդունումը զգալիորեն նվազեցնում է ստամոքսի և լյարդի, ինչպես նաև մարսողության և մեթաբոլիզմի հետ կապված օրգանների մեծ մասում, քաղցկեղի զարգացումը: Այդ մասին հայտարարել են գիտնականները Բարսելոնայում կայացած UEG-2017 գիտաժողովում:
«Մեր բացահայտումը վկայում է, որ ասպիրինի երկարաժամկետ ընդունումը կարող է նվազեցնել քաղցկեղի միանգամից մի քանի տեսակներով հիվանդանալու հավանականությունը: Հատկապես դա վերաբերում է այն տեսակներին, որոնք առաջանում են մարսողական օրգաններում»,-հայտարարել է Քելվին Ցոյը չինական Հոնկոնգի համալսարանից, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Վերջին տարիներին գիտնականների հետաքրքրությունն ասպիրինի և սալիցիլաթթվի հիման վրա ստեղծված այլ դեղմիջոցների հանդեպ աճել է, քանի որ դրանք, ինչպես պարզվում է, հակաքաղցկեղային հատկություններ ունեն: Ասպիրինն, ըստ գիտնականների, կարող մի քանի անգամ ուժեղացնել իմունաթերապիայի ազդեցությունը, ինչպես նաև ինքնուրույն պայքարել ուղիղ աղիքի քաղցկեղի, լեյկեմիայի և մի շաքր այլ գոյացությունների դեմ, ինչպես նաև 15-20 տոկոսով նվազեցնում է մահացությունը քիմիաթերապիայից հետո:
Մինչդեռ, կանոնակարգող մարմիններից շատերը, այդ թվում ամերիկյան FDA-ն, խորհուրդ չեն տալիս ասպիրին ընդունել կամ նույնիսկ արգելում են դա անել, քանի որ այն կարող է արյունահոսություն առաջացնել, ինսուլտ և բորբոքել խոցերը:
Ցոյի և նրա թիմակիցների հետազոտությանը մասնակցել է ավելի քան 600.000 հիվանդ, որոնց մի մասը մշտապես է ասպիրին ընդունել, իսկ մյուսները՝ միայն հիվանդության ժամանակ, կամ ընդհանրապես չեն օգտագործել: Ինչպես ցույց տվեցին դիտարկումները, ասպիրինը զգալիորեն նվազեցրել է քաղցկեղի ամենատարբեր տեսակներից մահանալու հավանականությունը: Օրինակ, կանոնավոր կերպով ասպիրին ընդունողները 47 տոկոսով քիչ են տառապել լյարդի և կերակրափողի քաղցկեղից, իսկ ենթաստամոքսային գեղձի և ստամոքսի քաղցկեղի հավանականությունը նվազել է 34 և 38 տոկոսով համապատասխանաբար:
Գիտնականները, սակայն, ընդգծում են, որ ասպիրինի օգնությամբ քաղցկեղի դեմ կարող են պայքարել միայն այն մարդիկ, որոնք սրտի և անոթների հետ կապված խնդիրներ չունեն: Գիտնականների մեկ այլ խմբի հետազոտությունները ցույց են տվել, որ ասպիրինի ընդունումը դադարեցնելու դեպքում, 37 տոկոսով աճում է սրտի կաթվածի կամ ինսուլտի հավանականությունը: Ուստի պետք չէ ինքնաբուժմամբ զբաղվել, իսկ ասպիրինը հարկավոր է ընդունել միայն բժշկի դեղատոմսով կամ հակացուցումների բացակայության դեպքում:

Постоянное употребление небольших доз аспирина очень сильно снижает вероятность развития рака печени, желудка и большинства других органов, связанных с пищеварением и метаболизмом. Об этом заявили ученые, выступавшие на конференции гастроэнтерологов UEG-2017 в Барселоне.
«Наше открытие показывает, что долгосрочный прием аспирина может привести к снижению вероятности заполучить сразу нескольких видов рака, широко распространенных сегодня. В особенности это касается тех форм рака, которые возникают в органах пищеварения», — заявил Келвин Цой из Китайского университета Гонконга (Китай).
В последние годы среди ученых возродился интерес к аспирину и другим лекарствам на базе салициловой кислоты, которые, как показали опыты, обладают сильными противораковыми свойствами. Аспирин, по словам медиков-экспериментаторов, способен в несколько раз усиливать эффективность иммунотерапии, а также самостоятельно бороться с раком прямой кишки, лейкемией и рядом других опухолей, а также повышает шансы на выживания после химиотерапии на 15-20%, пишет РИА Новости.
С другой стороны, многие регулирующие органы, в том числе американская FDA, не рекомендует принимать аспирин или даже наоборот, запрещает его прием из-за того, что аспирин может вызвать кровотечения, инсульты и усиливать язвы из-за того, что он может растворять тромбы в сосудах мозга и кишечника.
Цой и его коллеги провели первые длительные наблюдения за тем, как постоянный прием аспирина влияет на вероятность развития всех самых распространенных форм рака, поражающих самые разные органы человека.
В общей сложности в этом исследовании принимало участие свыше 600 тысяч пациентов клиник, часть из которых постоянно принимала небольшие дозы аспирина на протяжении почти восьми лет, а другие – употребляли его только во время лечения от болезней или не трогали его вообще. Как показали эти наблюдения, аспирин заметно снижал шансы умереть от самых разных форм рака. К примеру, люди, регулярно принимавшие аспирин, на 47% реже страдали от рака печени и пищевода, а вероятность развития рака поджелудочной железы и желудка снижалась на 34% и 38%.
Аналогичным образом снижалась вероятность развития злокачественных опухолей в прямой и толстой кишке и в многих других органах, в том числе в легких, в кроветворных органах и в простате. Все это в сумме заметно продлило жизнь добровольцам, принимавшим аспирин – на долю рака пищеварительных органов сегодня приходится примерно треть смертей от злокачественных опухолей в большинстве развитых стран мира. Как подчеркивают ученые, подобным образом бороться с раком могут только те люди, у которых нет проблем с сердцем и сосудами.
Недавние исследования, проведенные другой группой медиков, показали, что прекращение приема аспирина повышает вероятность развития сердечного приступа или инсульта на 37%, поэтому не стоит заниматься самолечением и принимать аспирин только по назначению врача и при отсутствии противопоказаний.