Ըստ ՄԱԿ Մանկական հիմնադրամի՝ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի տվյալների, աշխարհում յուրաքանչյուր 7 րոպեն մեկ երեխա են սպանում: Միայն 2015-ին 20 տարեկանից փոքր մոտ 119.000 երեխա ու դեռահաս է սպանվել բռնության արդյունքում: Այսպիսի տվյալներ են բերվում կազմակերպության նոյեմբերի 1-ին հրապարակված զեկույցում:
Ինչպես ասվում է զեկույցում, սպանված երեխաների գրեթե կեսը Լատինական Ամերիկայի երկրներից է, գրում է Deutsche Welle-ն:
Մերձավոր Արևելքի հակամարտող տարածաշրջաններում 10-19 տարեկան դեռահասների երկու երրորդը կարող է հավաքական բռնության զոհ դառնալ: 2-4 տարեկան մոտ 300 մլն երեխա պարբերաբար մարմնական և վերբալ բռնության է ենթրկվում ծնողների կամ նրանց փոխարինող անձանց կողմից: 15-19 տարեկան մոտ 15 մլն աղջիկ առնվազն 1 անգամ սեքսուալ բռնության է ենթարկվել:
Դպրոցահասակ երեխաների գրեթե կեսը՝ 732 մլն, ապրում է այն երկրներում, որտեղ արգելված չէ ֆիզիկական բռնությունը դպրոցներում: Միայն 53 երկրում առանց բռնության կիրառման մասին դաստիարակության մասին օրենք կա:

2 Ноябрь 2017 - 06:58 AMT
По данным Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ), каждые семь минут в мире погибает насильственной смертью ребенок. Только в 2015 году около 119 тысяч детей и подростков младше 20 лет погибли в результате насилия. Такие данные приводятся в опубликованном 1 ноября докладе организации, посвященном насилию в отношении несовершеннолетних.
Как следует из доклада, почти половина убитых детей и подростков приходятся на страны Латинской Америки, пишет Deutsche Welle.
В регионах конфликтов на Ближнем Востоке две трети подростков от 10 до 19 лет рискуют стать жертвой коллективного насилия, говорится далее в докладе. По данным ЮНИСЕФ, около 300 миллионов детей в возрасте от двух до четырех лет регулярно подвергаются телесному и вербальному насилию со стороны родителей и заменяющих их лиц, а около 15 миллионов девушек от 15 до 19 лет не менее одного раза подвергались сексуальному насилию.
Почти половина всех детей школьного возраста в мире (732 миллиона) живут в странах, в которых не запрещены телесные наказания в школах. Только в 59 странах действуют законы о воспитании без применения насилия.