Ահաբեկչական «Իսլամական պետությունը» ստանձնել է հոկտեմբերի 31-ին Նյու Յորքում իրագործված ահաբեկչության պատասխանատվությունը, որին զոհ գնաց 8 մարդ:
Ահաբեկիչն իր մեքենայում գրություն է թողել, որտեղ ասվում էր, որ նա հարձակում է գործել ԻՊ անունից: Ըստ ՀԴԲ-ի, Սաիպովի բջջայինում մոտ 90 տեսանյութ կա, և մոտ 3.800 լուսանկար, որոնցից շատերը կապ ունեն ԻՊ քարոզչության հետ: Մասնավորապես, կան գրոհայինների կողմից իրականացված մահապատիժների տեսագրություններ, ինչպես նաև ԻՊ խորհրդանիշների լուսանկարներ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սաիպովին վիրավորել են ոստիկանության աշխատակիցները: Նա մեղադրվում է ահաբեկչություն գործելու և ահաբեկիչներին աջակցելու մեջ, նրան մահապատիժ է սպառնում:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփըհայտարարել է, որ Նյու Յորքում հոկտեմբերի 31-ի ահաբեկչության գործով մեղադրվող Ուզբեկստանի քաղաքացի Սայֆուլլո Սաիպովը մահապատժի է արժանի:

3 Ноябрь 2017 - 07:10 AMT
Террористическая группировка «Исламское государство» взяла на себя ответственность за теракт в Нью-Йорке, жертвами которого стали восемь человек.
31 октября грузовик выехал на велосипедную дорожку на юго-западе Манхэттена. Водитель, гражданин Узбекистана Сайфулло Саипов, проехал несколько улиц, сбивая на пути велосипедистов, а затем врезался в школьный автобус.
В своей машине террорист оставил записку, в которой говорилось, что он совершает нападение от имени ИГ, пишет РИА Новосто со ссылкой на Reuters.
По данным ФБР, в сотовом телефоне Саипова нашли около 90 видеозаписей и примерно 3,8 тысячи фотографий, многие из которых оказались связанными с пропагандой ИГ, в частности, записи совершенных боевиками казней, а также изображения символики террористов и их лидера.
Саипова ранили сотрудники полиции. Его обвинили в совершении теракта и поддержке терроризма, ему грозит смертная казнь.