Հայտնի բրիտանացի ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգի կարծիքով, արհեստական ինտելեկտի արագ զարգացումը սպառնալիք է մարդկության համար:
«Եթե այժմ մարդիկ համակարգչային վիրուսներ են ստեղծում, ապագայում ինչ-որ մեկն արհեստական ինտելեկտ կստեղծի, որը կկարողանա կատարելագործել ու վերարտադրել ինքն իրեն: Դա կյանքի նոր ձև կդառնա, որը կգերազանցի մարդուն»,-հայտարարել է գիտնականը՝ հավելելով, որ մեքենաները, արդյունավետության ետևից ընկնելով, կարող են ցանկանալ ոչնչացնել մարդկանց, գրում է Lenta.ru-ն Daily Mail-ի վրա հղումով:
Իսկ եթե այդպիսի բան տեղի չունենա, մարդիկ կարող են իրենք իրենց ոչնչացնել: «Հետդարձի ճանապարհ էլ չկա: Երկիրը չափազանց փոքր է դառնում մեզ համար, բնակչությունը ահաբեկող տեմպերով է աճում»,-ասել է ֆիզիկոսը:
Ըստ Հոքինգի, մարդկությունը կկարողանա խուսափել ոչնչացումից, եթե ավելի ներգրավիի գիտության մեջ, որպեսզի կարողանա սկսել այլ մոլորակների գաղութացումը:
Հոկտեմբերի 23-ին հայտարարվեց ինքնաուսուցանվող արհեստական ինտելեկտի ստեղծման մասին, որը կարող է շրջանցել կայքերի պաշտպանությունը բոթերից:Սոֆիա անդրոիդը դարձել է աշխարհում առաջին ռոբոտը, որը քաղաքացիություն է ստացել կացության երկրում՝ Սաուդյան Արաբիայում, «Ապագայի ներդրումային նախաձեռնություն» կոնֆերանսում իր հաջող ելույթից հետո:

3 Ноябрь 2017 - 12:22 AMT
По мнению британского физика Стивена Хокинга, стремительное развитие искусственного интеллекта представляет угрозу для человечества.
«Если сейчас люди разрабатывают компьютерные вирусы, то в будущем кто-то сможет создать искусственный интеллект, который сможет улучшать и воспроизводить самого себя. Это станет новой формой жизни, которая превзойдет человека», — заявил ученый, добавив, что машины в погоне за эффективностью могут пожелать избавиться от людей, пишет Lenta.ru со ссылкой на Daily Mail.
Впрочем, если этого и не произойдет, люди рискуют погубить себя сами. «Мы прошли точку невозврата. Земля становится слишком тесной для нас, население растет пугающими темпами», – заключил физик.
Избежать гибели, по мнению Хокинга, человечество может большим вовлечением людей в науку, чтобы получить возможность для начала колонизации других планет.
26 октября сообщалось о создании самообучающегося искусственного интеллекта, способного обходить защиту сайтов от ботов.