ԱՄՆ 35-րդ նախագահ Ջոն Քենեդիին սպանած Լի Հարվի Օսվալդը կապ չի ունեցել Կենտրոնական հետախուզական վարչության հետ: Այդ մասին ասվում է նոյեմբերի 3-ին հրապարակված փաստաթղթում:
Քենեդին սպանվել է Դալլասում 1963-ի նոյեմբերի 22-ին: Նրան սպանած Օսվալդը մահացել է 2 օր անց մահափորձի արդյունքում: Քննությունը եկավ այն եզրակացության, որ Օսվալդը միայնակ էր գործում, սակայն կան Քենեդիի սպանության բազում այլընտրանքային տեսություններ, որոնք պաշտոնապես չեն հաստատվել:
ԿՀՎ 1975-ի փաստաթղթում վարչության հետ Օսվալդի կապերի մասին շրջանառվող լուրերն համարել են «միանգամայն անհիմն»: Եզրակացությունն արվել է 1970-ականներին ԿՀՎ արխիվի մանրակրկիտ ուսումնասիրության արդյունքում, կապ չի հայտնաբերվել նաև ԱՄՆ այլ հատուկ ծառայությունների հետ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Վերոնշյալ գրությունն այն 700 փաստաթղթի թվում է, որոնք հրապարակվել են նոյեմբերի 3-ին:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարգադրել է գաղտնազերծել ԱՄՆ 35-րդ նախագահ Ջոն Քենեդիի սպանությանն առնչվող 3.000 փաստաթուղթ: Սակայն վերջին պահին Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն և ԿՀՎ-ն կասեցրել են արխիվի մի մասի հրապարակումն ազգային անվտանգության համար սպառնալիքները ստուգելու նպատակով:

4 Ноябрь 2017 - 07:09 AMT
Ли Харви Освальд, убийца 35-го президента США Джона Кеннеди, не был связан с Центральным разведывательным управлением США. Об этом говорится в обнародованном 3 ноября документе.
Кеннеди был убит в Далласе 22 ноября 1963 года, его убийца Освальд погиб в результате покушения двумя днями позже. Следствие пришло к выводу, что Освальд действовал в одиночку, однако существуют многочисленные альтернативные теории убийства Кеннеди, не нашедшие официального подтверждения.
В меморандуме ЦРУ от 1975 года слухи о связи Освальда с управлением названы «совершенно беспочвенными». Этот вывод сделан по результатам подробного изучения архивов ЦРУ в 70-е годы. ЦРУ также не нашло свидетельств сотрудничества Освальда с какими-либо другими американскими спецслужбами, пишет РИА Новости.
Меморандум был в числе почти 700 документов, которые были опубликованы 3 ноября.
Ранее президент США Дональд Трамп распорядился опубликовать все документы об убийстве Кеннеди, за исключением тех, чья публикация повредит национальной безопасности. Трамп заявил, что редактировать документы можно лишь в исключительных случаях, однако опубликованные в пятницу документы все равно серьезно отредактированы.