«Մուսավաթ» ադրբեջանական կուսակցության ակտիվիստները փորձել են Բաքվում պիկետ անցկացնել գործադիր իշխանության շենքի առջև: Մասնակիցները եղել են մոտ 30 հոգի, նրանք բողոքել են Բաքվում հավաքների ազատության սահմանափակման դեմ:
Մասնավորապես, պիկետի պատճառը հոկտեմբերի 21-ին քաղաքային իշխանությունների մերժումն էր «Մուսավաթին», որի անդամները մտադիր էին երթ կազմակերպել, գրում է contact.az-ը:
Ակտիվիստները, դուրս գալով մետրոյից, մոտեցել են քաղաքապետարանի շենքին և ընթերցել են պիկետի բանաձևը, սակայն ոստիկանները թույլ չեն տվել «Մուսավաթի» փոխնախագահին բանաձևը հանձնել քաղաքապետարան:
Ոստիկանները սկսել են դուրս մղել ցուցարարներին շենքի մերձակայքից: Ի պատասխան պիկետի մասնակիցները սկսել են վանկարկել. «Ազատություն»: Դրան հաջորդել են ոստիկանության գործողությունները՝ ցուցարարներին սկսել են բերման ենթարկել:
Մասնավորապես բերման է ենթարկվել 10 ցուցարար, այդ թվում կուսակցության երկու փոխնախագահներ Սագավեթ Սոլթանլին ու Թոֆիգ Յաղուբլուն, ինչպես նաև կուսակցության ղեկավարի խորհրդական Մուստաֆա Հաջիբեյլին:

4 Ноябрь 2017 - 12:02 AMT
Группа активистов партии «Мусават» в количестве около 20-30 человек предприняла попытку провести пикет перед зданием Исполнительной власти Баку. Участники акции протестовали против ограничения свободы собраний.
B частности, причиной пикета стал отказ городских властей санкционировать шествие членов «Мусават» 21 октября.
Активисты подошли к зданию мэрии и зачитали резолюцию пикета. Однако представители полиции помешали зампреду «Мусават» передать резолюцию в мэрию, пишет Contact.az.
После этого полицейские стали оттеснять участников акции от здания. B ответ, пикетчики стали скандировать: «Свободу!», после чего полиция начала задержания.
Были задержаны около 10 человек, включая двух зампредов «Мусават» – Сахавета Солтанлы и Тофига Ягублу, а также советника главы партии Мустафы Гаджибейли.