Դատական քննիչը Բրյուսելում ազատ է արձակել Կատալոնիայի տարածաշրջանային վարչակազմի նախկին ղեկավար Կարլես Պուչդեմոնին և նրա 4 աշխատակիցներին: Այդ մասին նոյեմբերի 6-ին հայտնել է Բելգիայի դատախազությունը: Նրանց, սակայն, արգելվում է լքել երկիրն առանց դատարանի թույլտվության:
Նրանք պետք է թողնեն իրենց հասցեներն ու ներկա լինեն իրենց գործով բոլոր դատական նիստերին, ասել են դատախազությունում:
Այժմ գործը կուղարկվի առաջին ատյանի դատարանի խորհրդակցական սենյակ, որը 15 օրում դատավճիռ կկայացնի Իսպանիայի իշխանությունների կողմից ստորագրված ձերբակալության եվրոպական թույլտվությունն իրագործելու վերաբերյալ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Իսպանիայի գլխավոր դատախազությունը հոկտեմբերի 29-ին մեղադրանք է առաջադրել Կարլես Պուչդեմոնին և Մադրիդի կողմից լուծարված Կատալոնիայի վարչակազմի ու խորհրդարանի մյուս անդամներին՝ մեղադրելով պետական իշխանության դեմ ապստամբելու և բյուջեի միջոցները չարաշահելու մեջ: Իսկ Իսպանիայի գերագույն դատարանը նրանց կալանավորելու մասին որոշում է կայացրել:
Ավելի ուշ Բելգիայի դատախազը հաստատել է, որ ձերբակալության 5 եվրոպական թույլտվություն է ստացել: Պուչդեմոնն ու նրա աշխատակիցները հանձնվել էին բելգիական ոստիկանությանը նոյեմբերի 5-ին:

Судебный следователь в Брюсселе освободил бывшего главу каталонской региональной администрации Карлеса Пучдемона и четырех его соратников. Об этом 6 ноября сообщает прокуратура Бельгии.
При этом им запрещено покидать страну без разрешения суда, они должны предоставить свои адреса и присутствовать на всех судебных заседаниях по их делам, указали в прокуратуре.
Теперь дело будет направлено в совещательную палату суда первой инстанции, которая в течение 15 дней вынесет вердикт об исполнении европейского ордера на арест, выданного испанскими властями, пишет Deutsche Welle.
Испанская генпрокуратура 29 октября выдвинула обвинение в отношении Карлеса Пучдемона и других членов распущенных Мадридом региональных администрации и парламента Каталонии в мятеже, восстании против государственной власти и злоупотреблении бюджетными средствами. А верховный суд Испании обнародовал постановления о заключении их под стражу.
Позднее федеральный прокурор Бельгии подтвердил, что получил пять европейских ордеров на арест Пучдемона и четырех его сподвижников. Пучдемон с соратниками сдались бельгийской полиции 5 ноября, они были задержаны в предварительном порядке.