Նորվեգիայի ԱԳ նախարարությունը հրապարակել է իր խորհրդարանական զեկույցը 2016-ին զենքի արտահանման վերաբերյալ: Զեկույցում ասվում է, որ 2016-ին Նորվեգիան մերժել է Ադրբեջանի հայտը պաշտպանական նշանակության սպառազինության գնման համար, գրում է Haqqin.az-ը:
Ադրբեջանի հետ միասին մերժում է ստացել նաև Իսրայելը և մի շարք այլ երկրներ:
Իր որոշումը Նորվեգիայի կառավարությունը բացատրել է նրանով, որ «Նորվեգիան դեմ է զենքի և զինամթերքի վաճառքին այն երկրներին, որտեղ պատերազմ է գնում պետությունների միջև կամ կա քաղաքացիական պատերազմի վտանգ»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Բաքուն ցանականում է իրանական հրթիռներ ձեռք բերել, Թեհրանը վաճառել չի ուզում:Իրանական բալիստիկ հրթիռներն Ադրբեջանի համար ամենացանկալի սպառազինություն են 2016-ի սեպտեմբերից ի վեր, երբ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանն ունի ռուսական «Իսկանդեր» համակարգեր:
Ընթերցեք նաև.Eurasianet. Բաքուն ցանականում է իրանական հրթիռներ ձեռք բերել, Թեհրանը վաճառել չի ուզում

6 Ноябрь 2017 - 12:53 AMT
Министерство иностранных дел Норвегии обнародовало свой парламентский доклад об экспорте вооружений в 2016 году. В докладе указано, что в 2016 году Норвегия отклонила заявку Азербайджана на покупку средств оборонного назначения.
Вместе с Азербайджаном отказ получили Израиль и ряд других стран. Свое решение правительство страны объяснило тем, что «Норвегия против продажи оружия и боеприпасов в районы, где идет война между государствами или есть опасность гражданской войны», пишет Haqqin.az.
Ранее сообщалось, чтоиранские баллистические ракеты стали наиболее желаемым оружием для Азербайджана с сентября 2016 года, когда стало известно, что у Армении есть российские системы «Искандер». Однако в Иране не захотели продавать оружие Азербайджану.