Ադրբեջանում հարյուրավոր նորապսակների մոտ ՁԻԱՀ և սիֆիլիս են հայտնաբերել: Մինչև 2017-ի հոկտեմբերը ներառյալ հետազոտվել է 344.729 մարդ:
Ադրբեջանում 2015-ի հունիսի 1-ից ամուսնանալ պատրաստվող անձինք պարտադիր բուժզննության են ենթարկվում:
Ինչպես հայտնել է Ադրբեջանի առողջապահության նախարարության Արյունաբանության և տրանսֆուզիոլոգիայի ԳՀԻ տնօրեն Զոհրա Ալիմիրզաևան, 2015-ի հունիսից 1-ից մինչև 2017-ի հոկտեմբերի 31-ը բուժզննության ենթարկված անձանցից 23.652-ը թալասեմիա կրողներ են, 1288-ի մոտ սիֆիլիս է հայտնաբերվել, իսկ 255-ի դեպքում՝ ՁԻԱՀ: 125 ամուսնական զույգ թալասեմիա կրող են:
Ըստ տնօրենի, 2017-ին բուժզննության է ենթարկվել ամուսնանալ պատրաստվող 11.328 մարդ: Պարզվել է, որ նրանցից 300-ը թալասեմիայի կրողներ են, 26-ը հիվանդ են սիֆիլիսով, իսկ 8-ի մոտ ՁԻԱՀ է հայտնաբերվել: Նաև ի հայտ է բերվել 8 ամուսնական զույգ, որոնք թալասեմիայի կրողներ են, գրում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Թալսաեմիա կամ Կուլիի սակավարյունությունը առաջանում է A հեմոգլոբինի սինթեզի խանգարման հետևանքով: Լինում է թեթև և ծանր ձևի: Թեթև ձևը կոչվում է փոքր թալասեմիա (thalasemia minor), ավելիլի ծանր ձևը կոչվում է մեծ թալասեմիա (thalasemia major)։Մեծ թալասեմիան ընթանում է ծանր սակավարյունությամբ, էրիթրոբլաստեմիայով, փայծաղի և լյարդի մեծացմամբ, մաշկի դեղնությամբ և ոսկրային փոփոխություններով։ Հաճախ սկսվում է վաղ մանկական տարիքում։
Մեծ թալասեմիայի ելքն անբարենպաստ է։ Հիվանդներն ամենաշատը ապրում են մինչև 10 տարեկան։ Մահը հաճախ վրա է հասնում կամ հեմոլիզի հետևանքով զարգացող ուժեղ սակավարյունությունից, կամ էլ որևէ վարակային հիվանդությունից՝ զուգորդված սեպտիկ բարդություններով։

С момента внедрения в Азербайджане обязательного медицинского обследования лиц, желающих вступить в брак, до конца октября 2017 года были обследованы 344 729 человек.
Как сообщила директор научно-исследовательского института гематологии и трансфузиологии Министерства здравоохранения Азербайджана Зохра Алимирзоева, среди числа лиц, прошедших медицинское обследование за период 1 июня 2015 г.- 31 октября 2017 г, 23.652 человека оказались носителями талассемии, у 1288 был обнаружен сифилис, у 255 человек – СПИД. Число пар – носителей талассемии составило 125, передает АПА.
По словам директора, медицинское обследование в 2017 году прошли 116.435 желающих заключить брак. Было установлено, что 13.469 из них являлись носителями талассемии, у 404 был выявлен сифилис, у 92-х СПИД.
Алимирзоева отметила, что в октябре было обследовано 11.328 человек. Было установлено, что 300 среди них являются носителями талассемии, 26 больны сифилисом, у 8 человек обнаружен СПИД. Также выявлено, что 8 пар являются носителями талассемии.