Ադրբեջանում պարեկային շներին կվարժեցնեն արձագանքել հայերեն խոսքին: Այդ մասին ասել է Ադրբեջանի կինոլոգների կենտրոնի մարզիչ-կինոլոգ Մովժուդ Ասկերովը:
Ըստ նրա, այժմ Կինոլոգների կենտրոնում շները վարժեցվում են ադրբեջաներեն լեզվով: Այսինքն, շները կատարում են ադրբեջաներենով տրված հրահանգները: Ասկերովը նշել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է վարժեցնել շներին այնպես, որ նրանք արձագանքեն հայերեն խոսքին, գրում է 1news.az-ը femida.az-ի վրա հղումով:
«Դա հիմնականում վերաբերում է պարեկային շներին, որպեսզի նրանք հայերեն խոսակցություն լսելիս կարողանան զգուշացնել զինվորներին, որ թշնամի է մոտենում», – ասել է նա:
Նա նաև նշել է, որ նախկինում այլ երկրների բանակներում կամիկաձե շներ կային, որոնց օգտագործում էին թշնամու տեխնիկան ոչնչացնելու համար: Սակայն, ըստ նրա, ադրբեջանական բանակում այդպիսի շներ չկան:

7 Ноябрь 2017 - 09:26 AMT
В Азербайджане караульных собак будут дрессировать реагировать на армянскую речь. Об этом сообщил главный тренер-кинолог в Кинологическом центре в Азербайджане Мовджуд Аскеров.
По его словам, в настоящее время в Кинологическом центре дрессировка собак проходит на азербайджанском языке. То есть собаки выполняют команды, данные на азербайджанском языке. Аскеров отметил, что в ближайшее время предполагается дрессировать собак реагировать на армянскую речь, пишет 1news.az со ссылкой на femida.az.
«Это в основном относится к караульным собакам, чтобы они могли предупредить солдат, когда услышат армянскую речь при приближении врага», – сказал он.
Он также указал, что раньше в других армиях были собаки-камикадзе, которых использовали для уничтожения вражеской техники. Однако, по его словам, в азербайджанской армии такие собаки не используются.