Ադրբեջանում պարեկային շներին կվարժեցնեն արձագանքել հայերեն խոսքին: Այդ մասին ասել է Ադրբեջանի կինոլոգների կենտրոնի մարզիչ-կինոլոգ Մովժուդ Ասկերովը:
Ըստ նրա, այժմ Կինոլոգների կենտրոնում շները վարժեցվում են ադրբեջաներեն լեզվով: Այսինքն, շները կատարում են ադրբեջաներենով տրված հրահանգները: Ասկերովը նշել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է վարժեցնել շներին այնպես, որ նրանք արձագանքեն հայերեն խոսքին, գրում է 1news.az-ը femida.az-ի վրա հղումով:
«Դա հիմնականում վերաբերում է պարեկային շներին, որպեսզի նրանք հայերեն խոսակցություն լսելիս կարողանան զգուշացնել զինվորներին, որ թշնամի է մոտենում», – ասել է նա:
Նա նաև նշել է, որ նախկինում այլ երկրների բանակներում կամիկաձե շներ կային, որոնց օգտագործում էին թշնամու տեխնիկան ոչնչացնելու համար: Սակայն, ըստ նրա, ադրբեջանական բանակում այդպիսի շներ չկան:

Guard dogs in Azerbaijan will be trained to respond to Armenian speech, head coach-cynologist at the country's Dog Training Center Movjud Askerov revealed.
According to him, dogs are now trained and carry out commands given in the Azerbaijani language. Askerov said they are supposed to respond to Armenian speech in the near future, 1news.az reports citing Femida.az.
"This mainly applies to guard dogs so that they can warn soldiers in case they hear Armenian speech when the rivals are approaching," Askerov said.
He pointed out that some armies used to have kamikaze dogs for destroying the enemies' equipment. Such dogs are not used in the Azerbaijani army, he said.