Միկրոբլոգերի Twitter ծառայությունը կրկնապատկել է թույլատրելի նիշերի քանակը մեկ գրառման մեջ՝ 140-ից հասցնելով 280-ի:
«Փորձնական շրջանի արձագանքները վկայում են, որ օգտատերերը գոհ են նիշերի քանակի ավելացումից, քանի որ առավել ազատ են արտահայտվելու իմաստով և կարող են ավելի լավ բովանդակություն գտնել Twitter-ում»,-ասել են ընկերությունում:
Թեստավորումն անցկացվել է աշխարհի բոլոր հիմնական լեզուներով, բացառությամբ չինարենի, ճապոներենի և կորեական լեզվի, քանի որ գրության առանձնահատկությունների շնորհիվ այդ լեզուներով տեղեկատվության փոխանցումը նիշերի ավելի սահմանափակ քանակ է պահանջում: Twitter-ի հեղինակ Ջեկ Դորսին իր հերթին նշել է, որ 140 նիշի սահմանափակումն առաջին հերթին օպտիմալ չէր գերմաներենի համար, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նոր ձևաչափն առաջին անգամ փորձարկվել է 2017-ի սեպտեմբերին, իսկ մի շարք օգտատերեր բավականին հոռետեսորեն էին վերաբերվել նորամուծությանը:

Сервис микроблогов Twitter удвоил число разрешенных знаков в одном посте – со 140 до 280. Об этом сообщила пресс-служба базирующейся в Сан-Франциско компании.
«Отклики на этапе тестирования свидетельствуют, что пользователи довольны увеличением количества символов, поскольку более свободны в самовыражении и могут найти в Twitter лучший контент», – подчеркули в компании.
Тестирование проводилось на большинстве основных языков мира, за исключением японского, китайского и корейского, поскольку благодаря особенностям письма для передачи информации в них требуется меньшее количество символов. Создатель Twitter Джек Дорси в свою очередь отметил, что лимит в 140 знаков был, в первую очередь, не совсем оптимален для немецкого, пишет Deutsche Welle.
Новый формат впервые был опробован в конце сентября, при этом ряд пользователей сервиса скептически отнесся к нововведению. В компании поспешили успокоить: в ходе тестирования лишь около двух процентов всех твитов в итоге оказались длиннее 190 знаков.