Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները կոռուպցիայի դեմ պայքարի լայնածավալ գործողության շրջանակում մտադիր են 800 միլիարդ դոլարի գույք բռնագանձել և գումարներ սառեցնել բանկերում: Այդ մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը իրազեկ աղբյուրների վրա հղումով:
Նոյեմբերի սկզբից, ըստ պարբերականի աղբյուրի, Սաուդյան Արաբիայում կոռուպցիայի կասկածանքով ավելի քան 60 մարդ է ձերբակալվել՝ թագավորական ընտանիքի անդամներ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և գործարարներ: Ըստ աղբյուերի, ձերբակալվածներին նախատեսվում է առգրավել մինչև 3 տրլն ռիալ՝ մոտ 800 մլրդ դոլար: Հավանաբր, այդ ակտիվների մեծ մասը երկրից դուրս է գտնվում և առգրավումը կարող է բարդ լինել, գրում է Meduza-ն:
Ենթադրվում է, որ առգրավված միջոցները կուղղվեն բյուջեի պակասուրդի կրճատմանը: Նավթի համաշխարհային գների նվազման պատճառով Սաուդյան Արաբիան վերջին մի քանի տարում ստիպված է ծախսել իր պահուստային ֆոնդերը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ աշխարհի ամենահարուստ մարդկանցից մեկի՝ հայկական արմատներովմիլիարդատեր սաուդացի արքայազն Վալիդ իբն Թալալ իբն Աբդել Ազիզի կարողությունը պակասել է 1,22 մլրդ դոլարով նրան պատկանող Kingdom Holding Co ընկերության բաժնետոմսերի անկման պատճառով:

8 Ноябрь 2017 - 09:29 AMT
Власти Саудовской Аравии в рамках масштабной операции по борьбе с коррупцией намерены конфисковать имущество и заморозить средства на банковских счетах на общую сумму 800 миллиардов долларов. Об этом сообщает The Wall Street Journal со ссылкой на информированные источники.
С начала ноября, по словам собеседников издания, в Саудовской Аравии по подозрению в коррупции были взяты под стражу более 60 человек — члены королевской семьи, высокопоставленные чиновники и бизнесмены.
У арестованных, по данным источников, власти планируют изъять до 3 триллионов риялов (около 800 миллиардов долларов). По всей видимости, значительная часть этих активов находится за пределами страны и процесс их изъятия может оказаться непростым, пишет Meduza.
Предполагается, сообщили собеседники издания, что конфискованные средства будут направлены на сокращение бюджетного дефицита. Из-за снижения мировых цен на нефть Саудовская Аравия последние несколько лет была вынуждена активно тратить свои резервные фонды.
5 ноября стало известно, что в Саудовской Аравии арестованы более 10 принцев, а также несколько действующих министров и десятки бывших госчиновников. В их числе принц с армянскими корнями аль-Валида ибн Талал ибн Абдель Азиз ас-Сауд.Против арестованных принцев выдвинуты обвинения во взяточничестве, растрате, отмывании денег и злоупотреблении полномочиями.
По данным The New York Times, принцы содержатся под стражей в пятизвездочном отеле Ritz-Carlton в Эр-Рияде, из которого выселили всех постояльцев.