Սիրիական բանակը, լիբանանյան ծայրահեղական «Հեզբոլլահ» շիաների շարժումն ու Իրաքի աշխարհազորայինները մտել են «Իսլամական պետության» վերջին խոշոր հենակետերից մեկը՝ Աբու Քեմալ քաղաքը Դեր Զորի նահանգում՝ Իրաքի հետ սահմանին: Այդ մասին հայտնել են համատեղ հրամանատարության ներկայացուցիչները:
Գրոհայինների ձեռքում են մնում մոտակա գյուղերը, մի շարք սահմանամերձ բնակավայրեր սակավաթիվ բնակչությամբ, ինչպես նաև որոշ բնակավայրեր հարևան Իրաքում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ռաքքայի, իսկ այժմ նաև Աբու Քեմալի ազատագրմամբ, գրոհայինների ձեռքում այլևս խոշոր բնակավայրերն չեն մնացել:
Սիրիայում ռազմական գործողությունների մոտալուտ ավարտի մասին հոկտեմբերի 16-ին Թել Ավիվում հայտարարել էր ՌԴ ՊՆ ղեկավար Սերգեյ Շոյգուն:

Сирийская армия, ливанское радикальное шиитское движение «Хезболлах» и иракские силы народной мобилизации вошли в один из последних крупных оплотов «Исламского государства» – город Абу-Кемаль в провинции Дейр-эз-Зор на границе с Ираком. Об этом представители совместного командования сообщили 8 ноября.
В руках боевиков еще остаются несколько близлежащих деревень, ряд малонаселенных приграничных районов, а также несколько населенных пунктов в соседнем Ираке, пишет Deutsche Welle.
Тем не менее с освобождением Ракки, некогда главного бастиона джихадистов в Сирии, а теперь и Абу-Кемаля – в руках ИГ практически не осталось крупных городов.
О «скором завершении операции в Сирии» 16 октября в Тель-Авиве заявил министр обороны РФ Сергей Шойгу. Боевая авиация России поддерживает наземные действия сирийской правительственной армии.