Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիան ավիահարվածներ է հասցրել Եմենի մայրաքաղաք Սանային, որը գրավել են հուսիթ ապստամբները: Այդ մասին հայտնել է AFP գործակալությունն ականատեսների վրա հղումով: Ըստ SBS-ի, հարվածները հասցվել են Եմենի պաշտպանության նախարարության շենքին:
Ավիահարվածի հետևանքով առնվազն 3 խաղաղ բնակիչ է զոհվել: Որոշ աղբյուրներ հայտնում են առնվազն 10 տուժածի մասին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նոյեմբերի 4-ին Սաուդյան Արաբիայի հակաօդային պաշտպանության համակարգերը կասեցրել էին հրթիռի թռիչքը, որն արձակվել էր Եմենի կողմից Էր Ռիադի ուղղությամբ հուսիթ ապստամբների խմբավորման կողմից, որոնք շիաների «Անսար Ալլահ» շարժումից են: Սաուդացիները դա Իրանի կողմից ագրեսիայի ակտ համարեցին՝ մեղադրելով Թեհրանին հուսիթներին հրթիռներով մատակարարելու մեջ, և շրջափակեցին Եմենի ծովային նավահանգիստներն և օդանավակայանները:
Զինված հակամարտությունը Եմենում շարունակվում է 2014-ից ի վեր: Մի կողմից հակամարտությանը մասնկցում են հուսիթ ապստամբները և նախկին նախագահ Սալեհին հավատարիմ բանակայինները (նրանց սատարում է Իրանը), մյուս կողմից՝ կառավարական զորքերն ու գործող նախագահ Հադիին սատարող զորամիավորումները, որոնք օգտվում են Սաուդյան Արաբիայի աջակցությունից:

Арабская коалиция во главе с Саудовской Аравией нанесла два авиаудара по столице Йемена Сана, занятой повстанцами-хуситами. Об этом в ночь на 11 ноября сообщает агентство AFP со ссылкой на очевидцев. По информации телеканала SBS, удары были нанесены по зданию министерства обороны Йемена.
Сообщается, что в результате авианалета были ранены по меньшей мере три мирных жителя. Некоторые источники сообщают о минимум десяти пострадавших. Удары пришлись по жилому району неподалеку от здания Минобороны, пишет Deutsche Welle.
4 ноября системы противовоздушной обороны Саудовской Аравии перехватили ракету, выпущенную в сторону Эр-Рияда с территории Йемена военизированной группировкой повстанцев-хуситов из шиитского движения «Ансар Алла». Саудиты назвали это актом агрессии со стороны Ирана, обвинив Тегеран в поставках ракет хуситам, и устроили блокаду морских и воздушных портов Йемена.
Вооруженный конфликт в Йемене продолжается с 2014 года. С одной стороны, в нем участвуют повстанцы-хуситы из шиитского движения «Ансар Алла» и лояльная экс-президенту Али Абдалле Салеху часть армии. Их поддерживает Иран. С другой стороны, в конфликте участвуют правительственные войска и формирования, лояльные президенту Абду Раббо Мансуру Хади. Они получают поддержку с воздуха и на земле от арабской коалиции во главе с Саудовской Аравией.