Նախագահի նստավայրում նոյեմբերի 16-ի երեկոյան տեղի է ունեցել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի 2017 թվականի մրցանակի հանձնման արարողությունը, որից հետո ի պատիվ մրցանակի արժանացած «Նեսթ Լաբս» ընկերության հիմնադիր Թոնի Ֆադելի, Հանրապետության նախագահի անունից տրվել է ընդունելություն:
Թոնի Ֆադելը Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակի ութերորդ դափնեկիրն է: Առաջին մրցանակը 2010թ. ստացել է «Ինտել» կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարրեթը, երկրորդը՝ 2011թ. «Էփլ Քոմփյութեր» կորպորացիայի համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակը, երրորդը՝ 2012թ. «Սինափթիքս» ընկերության պատվավոր նախագահ Ֆեդերիկո Ֆաջինը, չորրորդը՝ Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության և «Թեքնո վիժն» ընկերության նախագահ, «Հիտաչի» ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Ցուգիո Մակիմոտոն, հինգերորդը՝ «Սիսկո» (Cisco) ընկերության զարգացման գծով նախագահ Մարիո Մացցոլան, վեցերորդը՝ «Կասպերսկու լաբորատորիայի» գլխավոր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին, յոթերորդը՝ ֆրանսիացի աշխարհահռչակ գիտնական, համացանցի նախահայրերից մեկը համարվող, «Օփեն-Ռութ» կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Լուի Պուզենը:
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակը հիմնվել է նախագահ Սերժ Սարգսյանի 2009թ. հուլիսի 6-ի հրամանագրով` նպատակ ունենալով խրախուսել ոլորտի զարգացումը: Մրցանակն ամենամյա է և շնորհվում է ՏՏ ոլորտում բացառիկ ներդրում կատարած անձանց, ում ներդրումները` տեխնոլոգիական, կրթական, կազմակերպչական, ֆինանսական կամ այլ բնույթի, բերել կամ բերում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում նշանակալի զարգացումների, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Մրցանակաբաշխության ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ նախագահի կողմից նշանակված մրցանակաբաշխության կոմիտեի և միջազգային ընտրող հանձնաժողովի կողմից: Մրցանակը բաղկացած է Հայաստանը և բարձր տեխնոլոգիաները խորհրդանշող մեդալից, դիպլոմից և հուշախորհրդանիշից:
Անդրադառնալով ՀՀ նախագահի մրցանակին՝ Թոնի Ֆադելը մասնավորապես ասել է. «Ինձ համար մեծ պատիվ է ստանալ այս մրցանակը և անկախ նրանից, թե որքան փոքր կամ մեծ է ձեր երկիրը, մեկ անհատ կամ մեկ թիմ կարող է հանգեցնել աշխարհում մեծ փոփոխության:Ուստի ես քաջալերում եմ բոլոր նրանց, ովքեր գտնվում են Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտում կամ ցանկանում են մուտք գործել այդ ոլորտ, որպեսզի ներարկեմ վստահություն առ այն, որ հնարավոր է արձանագրել մեծ հաջողություններ և դրանց հասնել սեփական ռեսուրսներով, պայմանով՝ եթե բաց եք աշխարհի առջև»:

Armenia's 2017 Presidential Award for Global Contribution in the Field of Information Technology honored Tony Fadell, the founder of Nest Labs and "one of the fathers of iPod"on Thursday, November 16.
President Serzh Sargsyan hosted the event and expressed appreciation to the person who has made a significant contribution to the development of information technology.
"I am happy to hand the Presidential Award for Global Contribution in the Field of Information Technology to Tony Fadel, the founder of Nest Labs. He is really one of those people who are shaping our everyday life and lifestyle in this digital era," Sargsyan says.
"During its millennial history, the Armenian nation has always sought to master and adapt to everything progressive in the world. This award is the manifestation of our mentality, ideology and aspirations."
"I think Mr. Fadel’s solutions relating to iPod players or other innovations should be instructive for our specialists," the president added.
"Our prize winners are an excellent example of how to make the world better by improving people’s lives and facilitating contacts."
Fadell is the eighth recipient of the Presidential Award for global contribution in the field of information technologies. The first award was bestowed on the former President of the Board of Directors of Intel Corporation Craig R. Barrett in 2010; the second edition in 2011 was given to Steve Wozniak, a co-founder of the Apple Computers corporation, the third one in 2012 went to Federico Faggin, the Honorary President of Synaptics Company; the fourth award went to Tsugio Makimoto, the President of Semiconductor Industry Association; President of the Techno Vision company, former CEO of Hitachi; the fifth was bestowed on Chief Development Officer of Sysco Systems, Inc., Mario Mazzola; the sixth – to Director General of Kaspersky Lab Eugene Kaspersky. Director General of the Open Root organization Louis Pouzin was the seventh laureate of the Global IT Award.