ՌԴ Ռոսսելխոզնադզորը հետ է վերադարձրել Ադրբեջանից ՌԴ ներկրվող լոլիկի խմբաքանակը: Տեսուչները կասեցրել են մոտ 20 տոննա թարմ լոլիկի ներկրումը:
Գյուղմթերքի ներմուծման կասեցման պատճառն, ըստ տեսուչների, կեղծված փաստաթղթերն են եղել: Փաստաթղթերում նշված չեն եղել ապրանքի մասին վստահելի տեղեկություններ, ինչպես նաև ներկայացվել են կեծված հավաստագրեր, ինչը կարող էր ՌԴ կարանտինային օբյեկտների ներկրման պատճառ դառնալ, գրում է Aif.ru-ն:
Ըստ աղբյուրի, Ռոսսելխոզնադզորը որոշում է կայացրել վերադարձնել բեռը արտահանող երկիր:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանը կասեցրել է 20 տոննա ադրբեջանական թութունի ներկրումը: Ադրբեջանական արտադրության թութունը զննվել է Ռոսսելխոզնադզորի Դաղստանի վարչության կարանտինային և ֆիտոսանիտարական հսկողության պետական տեսուչների կողմից:
ՌԴ սահմանային հսկողության մարմինները նոյեմբերի սկզբին թույլ չէին տվել մուտքը նուռով, լոլիկով և վարունգով բեռնված ադրբեջանական մի քանի բեռնատարի: Հետ ուղարկված բեռի քաշը կազմել է 52,5 տոննա:

20 Ноябрь 2017 - 14:42 AMT
Россельхознадзор пресек попытку ввоза из Азербайджана более 17 тонн подкарантинной продукции на территорию Дагестана.
«18 октября на пункте пропуска «Яраг-Казмаляр» на Дагестанском участке госграницы РФ специалистами Россельхознадзора в ходе карантинного фитосанитарного контроля не допущено к ввозу 17250 кг помидоров, поступивших из Азербайджана. Основанием для задержания послужила недостоверная информация в фитосанитарном сертификате», – сообщили в ведомстве, пишет «АиФ Дагестан».
По словам представителя Россельхознадзора, владелец груза привлечен к административной ответственности за нарушение правил ввоза подкарантинной продукции.
Ранее под санкцию дагестанского управления Россельхознадзора попала партия ферментированного табака из Азербайджана. 20 тонн табака было задержано в конце прошлой недели госинспекторами отдела карантинного фитосанитарного контроля Управления Россельхознадзора по Республике Дагестан на пункте пропуска «Яраг – Казмаляр» российско-азербайджанской границы.