ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հավանություն է տվել Վրաստանին $75 մլն ընդհանուր արժեքի Javelin հակատանկային հրթիռային համալիրների առաքմանը: Այդ մասին հայտնում է ԱՄՆ ՊՆ ռազմական գործակցության և անվտանգության վարչությունը:
Գերատեսչության հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Վրաստանի իշխանություններն ավելի վաղ հայտնել էին այդ համալիրների 410 հրթիռ, ինչպես նաև նշանառության 72 բլոկ, 10 ուսումնական համալիր և 70 լիցք դրանց համար գնելու մտադրության masin: Բացի այդ, ամերիկացի զինվորականները պատրաստ են այդ համալիրների տեխնիկական սպասարկման ծառայություններ մատուցել, ինչպես նաև տեղափոխել դրանք, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Դա կամրապնդի ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունն ու ազգային անվտանգությունը Վրաստանի անվտանգության հզորացման հաշվին, ինչպես նաև չի փոխի ռազմական բալանսը տարածաշրջանում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Վարչությունում նշում են, որ տվյալ իրազեկումը դեռ չի նշանակում, որ գործարքն ավարտված է: ԱՄՆ Կոնգրեսը կարող է դեմ արտահայտվել զենքի առաքմանը:
Ավելի վաղ Վրաստանի պաշտպանության նախարար Լևան Իզորիան հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ն ավելի քան $100 մլն կհատկացնի երկրին՝ բանակում բարեփոխումներ իրականացնելու համար:Ավելի վաղ Լևան Իզորիան հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ում վրացի զինծառայողների վերապատրաստման նոր ծրագիր է մեկնարկում: Ամերիկացիները կվերապատրաստեն ոչ միայն վրացի խաղաղապահներին, այլ նաև շարքայիններին:

21 Ноябрь 2017 - 07:25 AMT
Госдепартамент США одобрил поставку Грузии противотанковых ракетных комплексов (ПТРК) Javelin на общую сумму в $75 млн. Об этом сообщило управление американского министерства обороны по оборонному сотрудничеству и безопасности.
В сообщении ведомства указывается, что власти Грузии ранее выразили желание приобрести 410 ракет к этим комплексам, 72 блока прицельно-пускового оборудования, 10 учебных комплексов и 70 зарядов для них. Кроме того, американские военные готовы предоставить услуги по техническому обслуживанию этих ПТРК и их транспортировке, пишет ТАСС.
«Эта предполагаемая поставка укрепит внешнюю политику и национальную безопасность Соединенных Штатов за счет усиления безопасности Грузии, – отмечается в сообщении. – Продажа и поддержка этих вооружений не изменит военный баланс сил в этом регионе в целом».
При этом в управлении подчеркивают, что данное уведомление не означает завершения сделки. Против поставки имеет право выступить Конгресс США.