Ալկոհոլի տարբեր տեսակները տարբեր ազդեցություն են թողնում տրամադրության վրա, պարզել են գիտնականները: Հետազոտության շրջանակում, որը հրապարակվել է BMJ Open գիտական հանդեսում, հարցման է ենթարկվել 18-31 տարեկան 30.000 մարդ 21 երկրից: Բոլոր մասնակիցներն օգտագործել են գինի, գարեջուր և ավելի թունդ ալկոհոլ:
Թեև ալկոհոլի չափավոր օգտագործումը նպաստում է հաճելի ժամանցին, այնուամենայնիվ գիտնականները զգուշացնում են նաև բացասական ազդեցության մասին, գրում է BBC-ին:
Կարմիր գինին քնկոտություն է առաջացնում մարդու մոտ, ավելի, քան սպիտակ գինին: Հարցման մասնակիցների 40%-ը խոստովանել է, որ ալկոհոլի օգտագործումն օգնում է իրենց ավելի գրավիչ ու սեքսուալ զգալ: Կեսից ավելին ասել է, որ թունդ ալկոհոլը էներգիա և վստահություն է հաղորդում:
Մինչդեռ հարցման մասնակիցների մեկ երրորդը նշել է ագրեսիայի զգացողությունը խմիչքի օգտագործումից հետո: Թունդ ալկոհոլը ավելի շատ է ասոցացվում ագրեսիայի, անհանգստության, լաց լինելու ցանկության հետ:
Տղամարդիկ ավելի հաճախ են ագրեսիվ դառնում խմիչքի տարբեր տեսակներից, քան կանայք: Սակայն հետազոտությունը չի պարզաբանում նման դրսևորումների պատճառները:
Նշվում է, որ հետազոտության համար կարևոր է եղել նաև միջավայրը, որտեղ մարդիկ ընդունել են ալկոհոլը: «Երիտասարդները, սովորաբար, ալկոհոլ են ընդունում տնից դուրս երեկույթների ժամանակ, իսկ գինի ավելի հաճախ խմում են ընտանեկան միջավայրում, ճաշին կամ ընթրիքին»,-ասվում է հետազոտության մեջ:

A new study has analysed how different types of alcohol cause different emotional responses in both men and women, Business Insider says.
The study by BMJ Open questioned almost 30,000 people from 21 countries across the world. Each respondent drank different types of wine, spirits, and beer on different occasions and catalogued how the different types of alcohol affected their mood and emotions.
This is how each type of alcohol alters your mood, according to the study.
Red wine and beer may make you more relaxed…
Respondents were most likely to report feeling relaxed (52.8%) when drinking red wine; although almost half of respondents also reported feeling relaxed when drinking beer.
…But red wine is also most likely to make you feel lethargic
Red wine was voted the most likely type of alcohol to make a person tired or lethargic, with 60% of respondents reporting sleepiness after a few glasses.
Spirits can give you energy and confidence…
Over half of respondents across all countries associated drinking spirits with emotions of energy and confidence, with young people being the most susceptible to these emotions after a few shots.
…And make you feel "sexy"…
More than 40% of people said they felt "sexy" after drinking spirits. Differences in emotions varied between countries, with the highest association with feeling energised, relaxed, and sexy being the South American sample from Colombia and Brazil.
…But they also might make you aggressive, restless, tearful, and nauseous
One third of people said that drinking spirits made them feel angry, or susceptible to aggressive urges. While women tended to experience stronger emotional responses to the different types of alcohol, men were more likely to feel aggressive after drinking than women — particularly men that drank heavily.
While the study demonstrates an association between the feelings and the drinks, it does not explain the reason for these emotional changes.
One of the researchers behind the study, Professor Mark Bellis, said: "People may rely on alcohol to help them feel a certain way. People might drink to feel more confident or relaxed but they also risk other negative emotional responses too."