Ադրբեջանում դեկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտած փաստաբանական գործունեության նոր կանոնները լուրջ հարված են հասցնում արդարադատությանը՝ արգելելով իրավապաշտպաններին մասնակցել ցանկացած դատավարության: Այս մասին ասվում է Amnesty International հայտնի իրավապաշտպան կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Քաղաքացիական դատավարական օրենսգրքում, և այլ օրենքներում արված փոփոխությունները զրկում են փաստաբանի կարգավիճակից բոլոր այն իրավաբաններին, որոնէ երկրում միակն Փաստաբանների կոլեգիայի անդամ չեն:
«Ադրբեջանը գնալով ավելի խորն է ընկղմվում ապօրինությունների անդունդի մեջ: Երկրում, որտեղ քննադատական արտահայտություններն իշխանությունների հասցեին, նույնիսկ սոցցանցերում, կարող են բանտարկության պատճառ դառնալ, արդար դատավարության շանսերը ևս հասցվում են զրոյի»,-հայտարարել է Amnesty International-ի տնօրենի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գծով տեղակալ Դենիս Կրիվոշեևը:
Ինչպես ասվում է հայտարարության մեջ, 9,8 մլն բնակչություն ունեցող երկրում ընդամենը 900 փաստաբան կա, որից 100-ն ակտիվ գործունեություն չի ծավալում:
Կազմակերպությունը նշում է, որ իրավապաշտպանները, որոնք անկախ Ադրբեջանի ամբողջ պատմության մեջ հետապնդումների են ենթարկվել և զրկվել փաստաբանի կարգավիճակից, այժմ զրկված են դատական նիստերին մասնակցելու հնարավորությունից:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Քաղբանտարկյալների դիտարկման կենտրոնը դատապարտել է Ադրբեջանում հայտնի փաստաբան Յալչին Իմանովի լիազորությունների դադարեցումը, որն այն սակավաթիվ փաստաբաններից է, որոնք պաշտպանում են քաղբանտարկյալների շահերը:Կենտրոնը նշում է նաև, որ Ադրբեջանի Մամուլի խորհրդի միջոցով ճնշում է գործադրվում մամուլի հանդեպ, մասնավորապես, սև ցուցակում են հայտնվում քաղբանտարկյալների իրավունքների խախտումները լուսաբանող կայքերը: Նշվում է, որ առանց դատարանի որոշման, միայն վերոնշյալ Խորհրդի հանձնարարականով, տասնյակ կայքեր են արգելափակվել:

Азербайджан все глубже погружается в бездну беззакония. Такое заявление сделалДенис Кривошеев, заместитель директора Amnesty International по Европе и Центральной Азии.
Новые правила адвокатской деятельности в Азербайджане, вступившие в силу 1 декабря, наносят серьезный удар по правосудию, фактически запрещая правозащитникам участвовать в любых видах судебного разбирательства, заявляет Amnesty International.
Поправки в Гражданский процессуальный кодекс, Административный процессуальный кодекс и закон «Об адвокатах и адвокатской деятельности», которые вступили в силу 1 декабря, лишают статуса адвоката всех тех юристов, что не являются членами единственной в стране Коллегии адвокатов. В стране, где проживают 9,8 миллиона человек, с 1 декабря работают лишь немногим более 900 адвокатов – именно столько состоят сейчас в Коллегии адвокатом, причем около 100 человек из них не ведут активной работы.
«Правозащитники, которые на протяжении всего существования независимого Азербайджана, подвергались преследованиям и регулярно лишались адвокатского статуса, теперь практически полностью лишены возможности участвовать в судебных заседаниях. Это лишь последняя мера правительства, нацеленная на то, чтобы подорвать право на справедливое судебное разбирательство в Азербайджане»,- говорится в заявлении организации.
«Азербайджан все глубже погружается в бездну беззакония, новые правила для адвокатов наносят новый серьезный удар по правосудию. В стране, где критические высказывания в адрес властей даже в социальных сетях грозят заключением в тюрьму, шансы на справедливое судебное разбирательство теперь сведены до минимума», – заявил Кривошеев.
«Несколько храбрых адвокатов, которые в настоящее время осмеливаются противостоять властям в суде, защищая свободу выражения мнений и борясь с пытками, и так регулярно подвергаются преследованиям. Но теперь власти Азербайджана получили возможность попросту исключить этих правозащитников из судебных процессов, лишая подсудимых последней надежды на справедливость», – добавил он.
О том, что в Азербайджане систематически нарушаются права человека и собственности, не раз заявляли международные организации. В «Индексе прав собственности» Международного альянса прав собственности Азербайджан занимает 115-е место из 127 стран списка. А в индексе «Состояние свободы в мире» организации Freedom House Азербайджан находится на 188-м месте из 210.