ԱՄՆ Գերագույն դատարանը դեկտեմբերի 4-ին թույլատրել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին գործի դնել ներգաղթի վերաբերյալ հրամանագիրը, որով արգելվում է մուտքն ԱՄՆ առավելապես մահմեդական բնակչությամբ 6 երկրի քաղաքացիներին: Այսպիսով, ստորին դատական ատյանների սահմանափակումները, որ կիրառվում էին Թրամփի հրամանագրի մասով, չեղարկվում են:
Մինչդեռ, Գերագույն դատարանի որոշումը ևս վերջնական չէ, քանի որ Թրամփի հրամանագրի դեմ բողոքները դետ քննվում են ԱՄՆ մի շարք դաշնային դատարաններում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Արգելքի օգտին է հանդես եկել Գերագույն դատարանի 7 դատավոր, դեմ է քվեարկել 2-ը: Թրամփի հրամանագիրը վերաբերում է Իրանի, Եմենի, Լիբիայի, Սիրիայի, Սոմալիի և Չադի քաղաքացիներին:
Ավելի վաղ փաստաթուղթը մասնակիորեն արգելափակվել էր Հավայների նահանգում և Սան Ֆրանցիսկոյի վերաքննիչ դատարանում: Առաջին միգրացիոն հրամանագիրը Թարմփը ստորագրել է 2017-ի հունվարի 27-ին: Բողոքների ալիքի ու քննադատությունից հետո ԱՄՆ իշխանությունները մեղմեցին փաստաթղթի մի շարք դրույթներ, իսկ մարտին ԱՄՆ նախագահի առաջարկը թարմացվեց: Հոկտեմբերին Գերագույն դատարանը մերժեց իրավապաշտպանների բողոքը 6 երկրի քաղաքացիների համար մուտքն ԱՄՆ արգելելու վերաբերյալ:

5 Декабрь 2017 - 07:53 AMT
Верховный суд (ВС) США 4 декабря разрешил администрации Дональда Трампа ввести в действие запрет на въезд в страну гражданам шести стран с преимущественно мусульманским населением. Таким образом были отменены два постановления низших судебных инстанций, налагавшие ограничения на миграционный указ хозяина Белого дома.
Между тем, как отмечают информагентства, вердикт ВС не является окончательным, поскольку апелляции на постановление Трампа еще продолжают рассматриваться в целом ряде федеральных судов США, пишет Deutsche Welle.
В поддержку запрета высказались семь судей ВС, против проголосовали лишь двое. Под действие президентского указа подпадают граждане Ирана, Йемена, Ливии, Сирии, Сомали и Чада.
Ранее документ был частично заблокирован федеральным судьей в штате Гавайи и апелляционным судом в Сан-Франциско.
Первый миграционный указ был подписан Трампом 27 января. После волны критики и протестов власти США смягчили ряд его положений, и в марте последовало обновленное распоряжение американского лидера. В октябре Верховный суд отклонил жалобу правозащитников о запрете на въезд в Соединенные Штаты гражданам ряда стран.