Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Հունաստան այցից ժամեր առաջ հայտարարել է, որ Լոզանի պայմանագիրը թարմացման կարիք ունի: Հունաստանի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչն արդեն հակադարձել է, որ Էրդողանի հարցազրույցի հետ կապված «լուրջ մտավախություններ» կան:
Էրդողանը երկօրյա այցով Հունաստանում կլինի դեկտեմբերի 7-8-ը: Թուրքիայի նախագահը վերջին անգամ այցելել է Թուրքիա 65 տարի առաջ՝ 1952-ին, սակայն, Էրդողանը եղել է Հունաստանում, երբ զբաղեցնում էր վարչապետի պաշտոնը:
Լոզանի պայմանագիրը, ի թիվս այլ հարցերի, հաստատում է երկու երկրների միջև անցնող սահմանը և ամրագրում է Հունաստանի իրավասությունը Էգեյան ծովում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Երբ խոսում եմ թարմացման մասին, նկատի ունեմ, որ կարող ենք քննարկել ամեն ինչ՝ ալֆայից մինչև օմեգա: Հնարավոր է, որոշ հարցեր նյարդայնացնեն Հունաստանին, բայց մենք կարող ենք նստել ու քննարկել»,-ասել է Էրդողանը՝ հավելելով, որ քննարկումը կառնչվի ոչ միայն Հունաստանին, այլ ամբողջ տարածաշրջանին:
Լոզանի պայմանագրով են որոշված նաև Թուրքիայի սահմանները Իրաքի, Բուլղարիայի ու Սիրիայի հետ: Լոզանի պայմանագիրը չի անդրադարձել հայ-թուրքական սահմանին։ Սրա պատճառն այն է, որ այն արդեն իսկ և մեկընդմիշտ որոշված էր ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի անբեկանելի և կատարման համար պարտադիր իրավարար վճռով (նոյեմբերի 22, 1920)։
Էրդողանի հայտարարությունը կտրուկ հակասում է Հունաստանի դիրքորոշմանը, որը 1923-ի Լոզանի պայմանագիրը համարում է անվիճելի հիմք երկկողմ հարաբերությունների համար: Այդ դիրքորոշումը հաստատել է նաև Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը:
Լոզանի խաղաղ պայմանագիրը, որը կնքվել է 1923թ. հուլիսին մի կողմից Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Ճապոնիայի, Հունաստանի, Ռումինիայի, Հարավսլավիայի, և մյուս կողմից Թուրքիայի միջև, հաստատել է Թուրքիայի նոր սահմանները` իրավաբանորեն ձևակերպելով Օսմանյան կայսրության փլուզումը:
Էրդողանը սեպտեմբերի 29-ին հայտարարել էր, որ Թուրքիայի հակառակորդները պայմանավորվել են ստորագրել այդ համաձայնագիրը: Ըստ թուրք նախագահի, Լոզանում թուրքերը Հունաստանին հանձնեցին Էգեյան ծովի կղզիները, «որտեղի ճիչերը լսվում են մեր ափին», որտեղ գտնվում են «թուրքական մզկիթներն ու սրբությունները»: «Այդ խնդիրներն առաջացան այն մարդկանց պատճառով, որոնք նստած էին Լոզանում սեղանի շուրջ և չկարողացան պաշտպանել մեր իրավունքները»,-ասել է Էրդողանը:

7 Декабрь 2017 - 07:48 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган за несколько часов до визита в Грецию в интервью греческому телеканалу Skai заявил, что Лозаннский мирный договор нуждается в обновлении.
Официальный представитель правительства Греции уже заявил о «серьезных опасениях» в связи с интервью Эрдогана.
Лозаннский договор, среди прочего, устанавливает границы между двумя странами и определяет права Греции на острова в Эгейском море.
«Когда я говорю об обновлении, мы можем обсудить все, от альфы до омеги. Возможно, Греция будет раздражена некоторыми вопросами, с конкретными прогнозами, но мы можем сесть и обсудить», — сказал Эрдоган. Он уточнил, что обсуждение, которое он хочет провести, не будет касаться Греции, а всего региона, пишет РИА Новости.
Лозаннский договор также определяется территориальные границы между Турцией, Ираком и Сирией.
Президент Турции не объяснил, какие изменения он стремится провести, но сказал, что расстояния между некоторыми островами являются «проблематичными», добавив, что вопросы, связанные с территориальными водами двух государств, воздушным пространством и континентальным шельфом могут быть решены «легко».
Заявления Эрдогана резко противоречат позиции Греции, которая считает Лозаннский договор 1923 года бесспорным основанием двусторонних отношений, и эту позицию подтвердил в интервью турецкому агентству Anadolu премьер-министр Греции Алексис Ципрас.
Лозаннский мирный договор, подписанный в июле 1923 года между Великобританией, Францией, Италией, Японией, Грецией, Румынией, Югославией, с одной стороны, и Турцией — с другой установил новые границы Турции, юридически оформив тем самым распад Османской империи.
Осенью 2016 года Эрдоган уже заявлял о желании пересмотреть Лозаннский договор, установивший современные турецкие границы. Тогда он критиковал Лозаннский мирный договор 1923 года как невыгодный для Турции. По словам Эрдогана, в Лозанне турки отдали Греции острова в Эгейском море, на которых «слышен крик с нашего берега», на которых «есть наши мечети и наши святыни».