Պաղեստինցիները մարել են Բեթղեհեմի Սբ Ծննդյան տաճարի մոտ կանգնեցված գլխավոր տոնածառի լույսերը: Ըստ Աստվածաշնչի, հենց այդ վայրում է ծնվել Հիսուս Քրիստոսը:
Մարել են նաև Ռամալլահի տոնածառի լույսերը՝ դա Պաղեստինի նախկին առաջնորդ Յասիր Արաֆատի գերեզմանի հարևանությամբ է, գրում է ՌԻԱ Նովոստին The Jerusalem Post-ի վրա հղումով:
Ինչպես պարզաբանել է տեղի իշխանությունների ներկայացուցիչ Ֆադի Գաթասը, դա արվել է որպես բողոքի նշան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշման դեմ, որով Երուսաղեմը ճանաչվել է Իսրայելի մայրաքաղաք: Դեռևս հայտնի չէ, թե դեկտեմբերի 24-ին՝ կաթոլիկների Սբ Ծննդյան նախօրեին, արդյոք կրկին կվառվեն լույսերը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել էր, որ ժամանակն է պաշտոնապես ճանաչել Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք: Թրամփը նաև փաստաթուղթ է ստորագրել ԱՄՆ դեսպանատունը Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու վերաբերյալ: Նախագահի հայտարարությունը պաղեստինցիների բողոքի զանգվածային ցույցերի պատճառ է դարձել:

7 Декабрь 2017 - 10:47 AMT
Палестинцы погасили огни на главной елке у Храма Рождества в Вифлееме, где, по библейскому преданию, родился Иисус Христос.
Помимо этого, огни больше не горят и на елке в Рамаллахе — недалеко от могилы бывшего палестинского лидера Ясира Арафата, пишет РИА Новости со ссылкой на The Jerusalem Post.
Как пояснил представитель местных властей Фади Гаттас, это сделали в знак протеста против решения президента США Дональда Трампа признать Иерусалим столицей Израиля. Зажгут ли огни к 24 декабря, в канун католического Рождества, пока неизвестно.
Ранее американский лидер сообщил, что настало время официально признать Иерусалим столицей Израиля. Трамп также подписал документ о переносе американского посольства из Тель-Авива в этот город. Заявление президента вызвало массовые протесты палестинцев.