ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ազդարարում է Հայաստանում առաջին անգամ ներդրված Wi-Fi Calling (Զանգ Wi-Fi-ով) ծառայության փորձնական գործարկումը: Ծառայությունը թույլ կտա ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդներին Wi-Fi ցանցի միջոցով զանգեր կատարել և զանգեր ստանալ հայաստանյան բջջային ու ֆիքսված բոլոր ցանցերում, իսկ արտերկրում գտնվելու դեպքում` կարելի է ներցանցային զանգեր ստանալ իրենց սակագնային պլաններով նախատեսված միևնույն սակագներով:
Ձայնային հաղորդակցություն կարող է հաստատվել նաև «Զանգ Wi-Fi-ով» ծառայությունից օգտվող երկու բաժանորդների միջև. ընդամենն անհրաժեշտ է միանալ Wi-Fi ցանցերին՝ անկախ գտնվելու վայրից:
«Զանգ Wi-Fi-ով» ծառայությունը չի նախատեսում ռոումինգի ակտիվացում կամ հատուկ հավելվածի ներբեռնում, ինչպես տարատեսակ մեսենջերների (Viber, WhatsApp, Skype, և այլն) դեպքում: Բացի այդ՝ ի տարբերություն մեսենջերների՝ զանգ կատարած համարները արտացոլվում են հեռախոսագրքում, իսկ զանգ կատարելիս՝ բաժանորդի կողմից համարը մուտքագրվում է սովորական ձևաչափով:
«Զանգ Wi-Fi-ով» ծառայությունը հարմար է հատկապես արտերկրում գտնվող այն բաժանորդների համար, ովքեր հաճախ են այցելում վայրեր, որտեղ բջջային ցանցը գերծանրաբեռնված է, թույլ է կամ բջջային ծածկույթն առհասարակ բացակայում է: Հյուրանոցներում, առևտրի և զվարճանքի կենտրոններում, մետրոյի և երկաթգծային կայաններում, գնացքներում, խանութներում, շուկաներում, սրճարաններում, խաղասրահներում և հատկապես ստորգետնյա հատվածներում, որտեղ որպես կանոն առկա է Wi-Fi ցանց, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդը «Զանգ Wi-Fi-ով» ծառայության միջոցով կարող է կատարել ու ընդունել ներցանցային զանգեր այնպես, ինչպես նա դա անում է Հայաստանում գտնվելիս:
«Արտերկրում «Զանգ Wi-Fi-ով» ծառայությունից օգտվելու դեպքում մեր բաժանորդն էականորեն կխնայի իր միջոցները՝ ստիպված չլինելով ակտիվացնել ռոումինգ կամ գնել այդ երկրում գործող օպերատորի SIM քարտ: Նա ընդամենը կօգտագործի սակագնային պլանով նախատեսված ներցանցային փաթեթը», – ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը: Ծառայությունը չափազանց հարմարավետ է նաև այն պատճառով, որ ո՛չ զանգահարողը, և ո՛չ էլ զանգն ընդունողը ստիպված չեն լինի մշտապես միացված պահել բջջային ցանցի միջոցով տրամադրվող ինտերնետ հասանելիության ծառայությունը:
«Զանգ Wi-Fi-ով» ծառայությունից օտվելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի հեռախոսում առկա լինի համապատասխան գործառույթը՝ արտադրողի կողմից ներդրված և ակտիվացված:
Ռալֆ Յիրիկյանը նաև նշել է, որ ծառայությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ կլինի համապատասխան սմարթֆոնի կարգավորումներում նախ ակտիվացնել «Wi-Fi Calling»-ը, և ապա՝ Wi-Fi ցանցի միջոցով կատարվող զանգերի համար սահմանել առաջնայնություն: Արդյունքում՝ անգամ բջջային ցանցին միացած լինելու դեպքում, սմարթֆոնը Wi-Fi ցանցում գրանցվելուն պես, զանգն ավտոմատ կերպով կկատարվի «Զանգ Wi-Fi-ով» ռեժիմով: Ծառայության ակտիվ լինելու կարգավիճակը երևում է էկրանին:
Wi-Fi Calling (կամ Voice-over-Wi-Fi) ու Voice-over-LTE կամ՝ VoLTE (LTE/4G ցանցերով ձայնային ազդանշանի փոխանցում) ծառայությունների հիմքում ձայնի փոխանցումն է IP-արձանագրության միջոցով: Տեխնոլոգիապես՝ վերը նշված երկու ծառայությունների առանցքում IMS (IP Multimedia Subsystem) համակարգն է, որն արդեն իսկ ներդրված է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից: «Զանգ Wi-Fi-ով» ծառայության և VoLTE-ի միջոցով զանգի միացման տևողությունը կազմում է մի քանի վայրկյան:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից քայլ առ քայլ իրականացվող նախագծի արդյունքում ձայնային ազդանշանի փոխանցումը, որը դեռևս իրականացվում է 2G և 3G ցանցերով միջոցով, կսկսի իրականացվել 4G/LTE ցանցով, ինչը 4G ցանցում բարձր արագություններով ինտերնետից ակտիվ օգտվող բաժանորդին զանգ ստանալու կամ զանգահարելու դեպքում հնարավորություն կտա շարունակելու աշխատել 4G ցանցում առանց ընդհատումների՝ խուսափելով 3G ցանց անցում կատարելուց: VoLTE-ի դեպքում նաև ապահովվում է ձայնի HD որակ:

VivaCell-MTS announced on Friday, December 2 the pilot launch of the Wi-Fi Calling service introduced in Armenia for the first time.
The main feature of Wi-Fi Calling is that it allows subscribers who access the service outside Armenia, to make and receive on-net calls within their tariff plan, while those using the service in Armenia can make and receive on-net calls, calls to and from other GSM and fixed networks, as well international destinations within their tariff plan. To that end, they only need to be connected to Wi-Fi, irrespective of their location.
Wi-Fi Calling service does not require roaming activation or installation of special applications, like various messengers (Viber, WhatsApp, Skype, etc.). Besides, unlike messengers, the calls made over Wi-Fi are registered in the phone address book/history, and the subscriber can dial the phone number in the regular format.
Wi-Fi Calling service is especially comfortable for those travelling abroad who often visit places where the mobile network is loaded, weak, or not available at all. With the service, VivaCell-MTS subscribers can make and get calls in hotels, trade and entertainment centers, in underground and train stations, in trains, shops, markets, cafes, play centers and underground locations, where Wi-Fi network is available, as a rule.
“Wi-Fi Calling service is economically beneficial for subscribers who are traveling abroad, as they do not have to activate the roaming or buy a SIM-card from an operator outside Armenia: they will instead use the embedded on-net airtime provided by their tariff plan,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Another advantage of the service is that the caller or the subscriber receiving the call do not have to keep the internet turned on, or download applications and update the existing ones, like they do when making calls via a messenger.
To use the Wi-Fi Calling service, the subscriber needs to have the Wi-Fi calling function in the smartphone, installed and activated by the manufacturer.
Yirikian noted that in order to use the service one needs to activate Wi-Fi Calling function in the smartphone settings, then choose calling via Wi-Fi network as the default call mode. Afterwards, even if the subscriber is registered in the mobile network, as soon as the smartphone connects to Wi-Fi, the call will be automatically made in Wi-Fi Calling mode. The active status of the service is indicated on top of the screen.
Wi-Fi Calling (or Voice-over-Wi-Fi) and Voice-over-LTE or VoLTE (voice transfer over LTE/4G networks) services are based on the transmission of voice over IP protocol. The services utilize IMS (IP Multimedia Subsystem) technology that has been deployed at VivaCell-MTS. The connection time of a call made via “Wi-Fi Calling” and VoLTE takes several seconds. Upon the completion of system upgrade works, implemented by VivaCell-MTS, voice signals currently delivered via 2G and 3G networks, will be transferred over 4G, which will allow subscribers, that actively use Internet at high speeds via 4G network, to continue seamlessly using the 4G network when getting or making calls, without the necessity to switch to 3G. VoLTE also provides HD sound quality.