2018-ի մարտից Սաուդյան Արաբիայում կբացվեն առաջին կինոթատրոնները, որոնք մինչև վերջերս արգելքի տակ էին, ինչպես զանգվածային ժամանցի այլ տեսակները: Այդ մասին ասվում է թագավորության մշակույթի և տեղեկատվության նախարար Ավադ ալ Ավադի հաղորդագրության մեջ:
«Աուդիովիզուալ մեդիաների գլխավոր հանձնաժողովը սկսել է արտոնագրեր տրամադրել կինթատրոններին, մենք ակնկալում ենք, որ առաջին կինոթատրոնները կբացվեն 2018-ի մարտին: Կինոթատրոնների բացումը կխթանի տնտեսական աճն ու էկոնոմիկայի դիվերսիֆիկացումը»,-ասել է նախարարը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սաուդյան Արաբիայում կինոթատրոններն արգելվել են 1980-ականների սկզբին:
Սաուդյան Արաբիայի մինչև 2030թ. զարգացման տնտեսական ծրագրով ժամանցային հատվածի զգալի աճ է նախատեսվում:
Ինչպես ակնկալվում է, մինչև 2030թ. թագավարությունում կգործի կինոթատրոնների ավելի քան 300 ցանց, որոնք կսկսեն ֆիլմեր ցուցադրել հանրության լայն շրջանակի համար ավելի քան 2000 էկրանի վրա:

Первые кинотеатры начнут работать в Саудовской Аравии, где до недавнего времени массовые развлечения находились под запретом, с марта 2018 года. Об этом говорится в сообщении министра культуры и информации королевства Аввада аль-Аввада.
«Генеральная комиссия по аудиовизуальным медиа начала процесс по выдаче лицензий кинотеатрам, мы ожидаем, что первые кинотеатры откроются в марте 2018 года. Открытие кинотеатров станет катализатором для экономического роста и диверсификации экономики», — отметил министр, который возглавляет эту комиссию, пишет РИА Новости.
Кинотеатры в Саудовской Аравии были запрещены в начале 1980-х годов прошлого века.
Экономическая программа развития Саудовской Аравии до 2030 года предусматривает серьезный рост развлекательного сегмента, что вынудит королевство отказаться от крайне консервативной политики раздельного существования мужчин и женщин.
Как ожидается, к 2030 году в королевстве будут действовать более 300 сетей кинотеатров, которые станут показывать фильмы для широкой публики на более чем 2 тысячах экранов.