Կիևի դատարանն ազատության մեջ է թողել Վրաստանի նախկին նախագահ և Օդեսայի շրջանի նախկին նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլիին: Դատավոր Լարիսա Ցոկոլն այդպիսով մերժել է դատախազության միջնորդությունը տնային կալանքի մասին:
Մեղադրող կողմը Սահակաշվիլիի համար 2 ամիս շուրջօրյա տնային կալանք էր պահանջում: Դատախազությունը բողոքարկելու է որոշումը, դա կարող է արվել 5 օրվա ընթացքում:
Սահակաշվիլին ազատ է արձակվել Գերագույն ռադայի պատգամավորների երաշխավորությամբ՝ նիստի ժամանակ 10 պատգամավոր պատրաստակամություն է հայտնել որպես երաշխավոր հանդես գալու Վրաստանի նախկին նախագահի գործով, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Նիստի սկզբում Սահակաշվիլիի փաստաբանները միջնորդել են, որ նրան ազատեն այսպես կոչված ակվարիումից՝ մեղադրյալների համար նախատեսված ապակեպատ տարածքից: Դա առարկություն չի առաջացրել դատախազների կողմից և պաշտպանության միջնորդությունը բավարարվել է:
Սահակաշվիլին դատարանի դահլիճում հայտարարել է, որ իրեն ռազմագերի է համարում, իսկ տնային կալանքն անվանել է քաղաքական գործունեությունից իրեն հեռացնելու փորձ:
Ի թիվս այլ պատգամավորների Սահակաշվիլիին սատարելու էր եկել նաև Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոն:
Դեկտեմբերի 8-ի ուշ երեկոյան հայտնի դարձավ, որ իրավապահները ձերբակալել են Սահակաշվիլիին և տեղափոել Ուկրաինայի ԱԽ ժամանակավոր մեկուսարան:«Սահակաշվիլին հայտարարել է անժամկետ հացադուլի մասին, նաև հրաժարվում է պարտադրողական կերակրումից: Եթե նա կալանավորվի 60 օրով, ապա խիստ հացադուլի մեջ կլինի»,-ասել էր փաստաբանը,

12 Декабрь 2017 - 07:35 AMT
Печерский районный суд Киева оставил на свободе экс-президента Грузии и бывшего губернатора Одесской области Михаила Саакашвили. Судья Лариса Цокол таким образом отклонила ходатайство прокуратуры о домашнем аресте.
Обвинение требовало для Саакашвили двух месяцев круглосуточного домашнего ареста, прокуратура может обжаловать решение в течение пяти дней.
Саакашвили освобожден под поручительство депутатов Верховной Рады – в ходе заседания десять украинских народных депутатов выразили готовность поручиться за бывшего грузинского президента. В начале заседания адвокаты Саакашвили ходатайствовали о том, чтобы его освободили из так называемого аквариума – стеклянного бокса для подследственных. Это не вызвало возражений со стороны прокуроров и просьба защиты была удовлетворена, пишет BBC.
Саакашвили в зале суда заявил, что считает себя военнопленным, а домашний арест назвал попыткой отлучить его от политической деятельности. Вместе со своими сторонниками он спел гимны Украины и Грузии. Среди пришедших поддержать Саакашвили в суде была, в частности, лидер партии «Батькивщина», экс-премьер Украины Юлия Тимошенко. Она и еще девять депутатов Верховной рады выразили готовность взять Саакашвили на поруки.
Саакашвили был задержан в Киеве вечером 8 декабря. Его поместили в изолятор временного содержания Службы безопасности Украины (СБУ), где он объявил голодовку. В ночь на 9 декабря, когда стало известно о его задержании, у изолятора собрались сторонники Саакашвили. Как сообщал представитель МВД Украины Артем Шевченко, Саакашвили задержали в квартире бывшего руководителя главного управления национальной полиции по Луганской области Юрия Покиньбороды.
Прокуратура предложила поместить задержанного политика под домашний арест и обязать носить электронный браслет. Необходимость этой меры гособвинение аргументировало, в частности, опасениями за безопасность самого Саакашвили.