ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոչ է արել Կոնգրեսին բարեփոխել ներգաղթի քաղաքականությունը: Վերջին 2 ամսում Նյու Յորքում տեղի ունեցած երկրորդ ահաբեկչությունը «մեկ անգամ ևս հաստատում է, որ Կոնգրեսը պետք է օրենսդրական բարեփոխումներ իրականացնի՝ պաշտպանելու համար ԱՄՆ ժողովրդին»,-ասվում է Թրամփի հայտարարության մեջ:
Ըստ նրա, ԱՄՆ «թույլ իմիգրացիոն համակարգը» չափազանց մեծ թվով «վտանգավոր և ոչ ադեկվատ» մարդկանց է թույլ տալիս մտնել երկիր: Թրամփը նշել է, որ ահաբեկչության գործով կասկածյալն ԱՄՆ է ժամանել ընտանեկան ներգաղթի ծրագրով: Նա կրկին մահապատիժ է պահանջել ահաբեկիչների համար, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նյու Յորքում ահաբեկչություն իրականացնելու մեջ կասկածվում է 27-ամյա բանգլադեշցի Ակայդ Ուլլան, որն այժմ հիվանդանոցում է ոստիկանության հսկողության տակ: Ըստ քննության, հենց նա է պայթեցրել ռումբը Նյու Յորքի ավտոկայանում դեկտեմբերի 11-ին: Վիրավորվել է 4 մարդ, կատարվածը համարվել է ահաբեկչություն:
Հոկտեմբերի 31-ին Ներքին Մանհեթենում ավտոմեքենան մխրճվեց մարդկանց ամբոխի մեջ Գուդզոն-Ռիվեր զբոսայգում, որը միշտ մարդաշատ է: Զոհվեց 8 մարդ, ևս 12-ը՝ վիրավորվեց: Այդ գործով մեղադրյալը Ուզբեկստանից է՝ Սայֆուլլո Սաիպովը:

12 Декабрь 2017 - 07:31 AMT
Второй теракт в Нью-Йорке за последние два месяца «вновь подчеркивает настоятельную необходимость того, чтобы Конгресс принял законодательные реформы для защиты американского народа», – говорится в заявлении Трампа, распространенном 12 декабря.
По его мнению, «слабая иммиграционная система» США позволяет слишком многим «опасным, неадекватным людям получить возможность въезда в страну». Трамп подчеркнул, что подозреваемый по делу о теракте въехал в США по программе семейной миграции. Американский президент также вновь потребовал смертной казни для террористов, пишет Deutsche Welle.
В совершении теракта в Нью-Йорке подозревается 27-летний уроженец Бангладеш Акайд Улла, сейчас он находится в больнице под надзором полиции. По версии следствия, именно он подорвал взрывное устройство около автовокзала Нью-Йорка 11 декабря. Ранения получили четыре человека, произошедшее было признано терактом.
31 октября автомобиль въехал в толпу в Нижнем Манхэттене, в парке Гудзон-Ривер, одном из излюбленных мест отдыха ньюйоркцев. Погибли восемь человек, еще 12 человек получили ранения. Обвиняемый по этому делу – уроженец Узбекистана Сайфулло Саипов.