ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը համաձայն է, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը շարունակի պաշտոնավարել մինչև 2021 թվականը: Այդ մասին The New Yorker-ին են հայտնել մի շարք աղբյուրներ ԱՄՆ և Եվրոպայի իշխանական շրջանակներում:
Վաշինգտոնի պաշտոնական դիրքորոշման փոփոխման վրա են ազդել կառավարական զորքերի հաջողությունները Սիրիայում ՌԴ, Իրանի և «Հեզբոլլահի» աջակցությամբ: Այժմ Դամասկոսը վերահսկում է ընդդիմության «թանկարժեք քարերը»՝ Դամասկոսը, Համան, Հոմսը, Լաթաքիան և Հալեպը, որոնք ԱՄՆ-ում անվանում են «օգտակար Սիրիա»: Ասադին հաջողվել է միավորել այն, ինչ տրոհված էր մեկ տարի առաջ, գրում է թերթը:
Բացի այդ, Սիրիայի ընդդիմության հաջողություններն ԻՊ դեմ պայքարում շատ ավելի համեստ եղան, քան Դամասկոսի ցուցանիշները: Ներքին հակասությունների ֆոնին ԱՄՆ կողմից աջակցություն ունեցող խմբավորումները պառակտվեցին և չեն կարող այլընտրանք լինել Ասադի ռեժիմին, գրում է Lenta.ru-ն պարբերականի վրա հղումով:
Դեկտեմբերի 11-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այցելեց Հմեյմիմ ռազմակայանը Սիրիայում, որտեղ հայտարարեց, որ ռուսական զորակազմը դուրս է բերվում և վերադառնում մշտական տեղակայման վայրեր:

12 Декабрь 2017 - 10:10 AMT
Администрация президента США Дональда Трампа согласна с нахождением сирийского лидера Башара Асада у власти до 2021 года. Об этом изданию The New Yorker рассказали ряд источников в американских и европейских коридорах власти.
На смену официальной позиции Вашингтона повлияли успехи правительственных войск Сирии при поддержке России, Ирана и Хезболлы. В настоящее время Дамаск контролирует такие «драгоценные камни» оппозиции, как Дамаск, Хама, Хомс, Латакия и Алеппо — территории, называемые в США «полезной Сирией». Асаду удалось объединить то, что год назад было раздроблено, пишет газета.
Кроме того, успехи сирийской оппозиции в борьбе с «Исламским государством» (ИГ) оказались гораздо скромнее показателей Дамаска. На фоне внутренних противоречий поддерживаемые США группировки переругались между собой, и неспособны быть альтернативой режиму Асада, пишет Lenta.ru со ссылкой на издание.
11 декабря Путин посетил военную базу в сирийском Хмеймиме, где приказал приступить к выводу российской группировки войск в пункты их постоянной дислокации. Он отметил, что Вооруженные силы России и армия Сирии за два с небольшим года «разгромили наиболее боеспособную группировку международных террористов». Путин тогда заявил, что если боевики «вновь поднимут голову, то мы нанесем по ним такие удары, которых они пока и не видели».