Օրորոցը ծնողի փոխարեն օրորոցային կկատարի, հեքիաթ կպատմի և կքնեցնի երեխային
«Cribby-ն զինված է տեսախցիկով, կշեռքով, աուդիոգրքերի նվագարկչով, որով կարելի է նաև լսել հատուկ օրորոցի համար ձայնագրված տարբեր ժողովուրդների օրորոցայիններ: Այսինքն օրորոցը ծնողի փոխարեն օրորոցային կկատարի, հեքիաթներ կպատմի երեխային»,- ասում է Սերգեյ Նավասարդյանը:
Նրա խոսքով՝ օրորոցը թույլ է տալիս վիդեո և աուդիո կապի, ձայնի և օդի սենսորի միջոցով հեռավորության վրա հետևել երեխային, կառավարել օրորոցը՝ սմարթֆոնի մեջ ներբեռնելով հատուկ հավելված:
«Երեխայի շարժվելուն պես ծնողն իմանում է, որ նա արթնացել է։ Լա՞ց է լինում՝ նույնպես առաջինն է իմանում այդ մասին՝ ստանալով ծանուցում իր հեռախոսին», -ասում է Նավասարդյանը
Ոչ միայն դիզայն, այլ նաև հարմարավետություն
«Օրորոցը լուսավորվում է, այն ունի առաջին անհրաժեշտության իրերի համար դարակներ՝ մանկական խնամքի պարագաներով: Օրորոցը պատրաստված է էկոլոգիապես անվտանգ նյութերից: Օգտագործվել է հիմնականում փայտ», -ասում է Նավասարդյանը:
Եթե նորածինները խոսել իմանային, կպատմեին՝ որքան լավն է օրորոցը
Հայկական շուկայից զատ նախագծի հեղինակները օրորոցը փորձելու են իրացնել նաև արտասահմանյան շուկաներում: Անելու են ամեն ինչ, որ արտադրանքը մատչելի լինի հայ ծնողի համար:
«Անկասկած Cribby-ն կգտնի իր տեղը շուկայում: Այն պարզապես շատ հաճելի օգնական է: Իսկ նորածիններն ափսոս խոսել չգիտեն, թե չէ անպայման կասեին, թե ինչ լավն է Cribby-ն»,- ասում է Սերգեյ Նավասարդյանը:

The crib will sing a lullaby, tell a story and put the child to sleep
“Cribby is equipped with a camera, scales, an audiobook player which can also play lullabies of different nations. The cradle will thus sing a lullaby for parents or tell fairy tells to the child,” Navasardyan said.
According to him, the crib enables audio and video communication, while sound and motion sensors help parents follow the child from a distance, managing the cradle with a smartphone app.
“Parents will receive notifications in the event that the kid should wake up or start crying,” Navasardyan explained.
Not just design, but also comfort
“Made of environmentally friendly materials – mostly wood – the cradle has special drawers for basic child care supplies,” the co-author explained.
If the newborns were able to speak, they would say how much they love the crib
Besides the Armenian market, the creators of the project will try to sell the cot in foreign markets too. They also promise to do everything possible to make the cribs accessible to the Armenian parents.
“Cribby will undoubtedly find its place in the market. It is a pity that newborns can't speak, otherwise they would tell you how great Cribby is," Navasardyan joked.