Իսրայելի կառավարությունը մտադիր է մահապատիժ սահմանել ահաբեկիչների համար: Համապատասխան օրինագիծը դեկտեմբերի 17-ին համաձայնեցրել են իշխող կոալիցիայի անդամ 6 կուսակցության առաջնորդները:
«Օրենքը շատ պարզ և հստակ պետք է լինի՝ ահաբեկիչը, որն անմեղ մարդկանց է սպանում, պետք է մահվան դատապարտվի»,-ասվում է երկրի պաշտպանության նախարար Ավիգդոր Լիբերմանի «Մեր տունն Իսրայելն է» կուսակցության հայտարարության մեջ, գրում է Deutsche Welle-ն AFP-ի վրա հղումով:
Օրենքի ուժ ստանալու համար օրենսդրական նախաձեռնությունը պետք է հավանության արժանանա Իսրայելի խորհրդարանում 4 ընթերցումից հետո: Դեռևս հայտնի չէ, թե օրինագիծը երբ կդրվի պատգամավորների քննարկմանը:
Իսրայելում մահապատիժ է սահմանված 2 հոդվածով՝ մարդկայնության դեմ հանցագործություններ և պետական դավաճանություն: Վերջին անգամ մահապատիժն այդ երկրում կիրառվել է 1962-ին, երբ մահապատժի ենթարկվեց նացիստական հանցագործ Ադոլֆ Էյհմանը:

Правительство Израиля хочет ввести смертную казнь для террористов. Соответствующий законопроект согласовали 17 декабря лидеры шести партий, входящих в правящую коалицию.
«Закон должен быть очень простым и очень четким: террорист, убивающий невинных людей, должен быть приговорен к смерти», – говорится в заявлении партии «Наш дом Израиль» министра обороны страны Авигдора Либермана по итогам совещания, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство AFP.
Для вступления в силу законодательная инициатива должна быть одобрена в четырех чтениях в израильском парламенте. Когда законопроект вынесут на обсуждение депутатов, не сообщается.
На данный момент в Израиле действует смертная казнь по двум статьям – преступления против человечности и госизмена. В последний раз высшая мера наказания в этой стране применялась в 1962 году, когда был казнен нацистский преступник Адольф Эйхман.