Ռուսաստանը 2017-ին $122 մլն զենք է անհատույց հանձնել Տաջիկստանին: ՌԴ իշխանություններն անհատույց նոր ռազմատեխնիկա են տրամադրել այդ երկրին՝ Տ-72Բ1 տանկեր, ԲՏՌ-80 և ԲՏՌ-70 զրահամեքենաներ, ԲՄՊ-2 զրահափոխադրիչ, Մի-24 և Մի-8 ուղղաթիռներ, Դ-30 հաուբիցներ, զենիթային կայանքներ, ինչպես նաև զրահատեխնիկայի պահեստամասեր, թիկունքային գույք և մեծաքանակ հրազեն:
«Տաջիկստանին փոխանցվող զենքն ու ռազմատեխնիկան թույլ է տալիս ընդլայնել Տաջիկստանի ԶՈւ հնարավորություններն ի դեմս ահաբեկչական սպառնալիքի և հուսալի պատնեշ ստեղծել տաջիկա-աֆղանական սահմանին»,-ասել է ՌԴ ՊՆ Միջազգային ռազմական գործակցության գլխավոր վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսանդր Կշիմովսկին, հայտնում է «Նաստոյաշչեե վրեմյան»:
Ըստ նրա, 2017-ին ՌԴ-ն արդեն $122 մլն զենք է հանձնել Տաջիկստանին և բոլորն «անհատույց, ռազմատեխնիկական օգնության շրջանակում»: Ըստ նրա, այդ գաղափարի նախաձեռնողներն են անձամբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և ՊՆ ղեկավար Սերգեյ Շոյգուն:
Տաջիկստանի և Աֆղանստանի սահմանի երկարությունը 1400 կմ է: Տաջիկստանի իշխանությունները նախկինում բազմիցս են մտահոգություն հայտնել անվտանգության սպառնալիքների վերաբերյալ:

Российские власти безвозмездно передали Таджикистану новую партию военного оборудования: танки Т-72Б1, БТР-80 и БТР-70, БМП-2 и вертолеты Ми-24 и Ми-8, гаубицы Д-30, зенитные установки, топографическое оборудование, запчасти к бронетехнике, средства связи, тыловое имущество и большое количество стрелкового оружия.
«Передаваемое вооружение и военная техника позволят расширить возможности вооруженных сил Таджикистана по отражению террористической угрозы, создать надежный заслон на таджикско-афганской границе», – заявил начальник главного управления международного военного сотрудничества Минобороны РФ, генерал-лейтенант Александр Кшимовский, пишет «Настоящее время».
В 2017 году, по его словам, Россия уже передала Таджикистану оружия на $122 млн, и все «на безвозмездной основе в рамках оказания военно-технической помощи». Лоббистами этой идеи, по его словам, были лично президент РФ Владимир Путин и министр обороны Сергей Шойгу.
Протяженность границы Таджикистана и Афганистана составляет 1400 километров и таджикские власти ранее неоднократно высказывали обеспокоенность в связи с угрозами безопасности.