ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է զրկել ֆինանսական աջակցությունից այն երկրներին, որոնք չեն կիսում ԱՄՆ դիրքորոշումը Երուսաղեմի կարգավիճակի հարցում:
Թրամփը սատարել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ լիազոր ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլիին, որն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը «գրի կառնի այն երկրների ցանկը», որոնք կողմ կքվեարկեն ՄԱԿ ԳՎ բանաձևին, որի համաձայն Երուսաղեմի կարգավիճակը կարող է որոշվել միայն ուղիղ պաղեստինա-իսրայելյան բանակցությունների արդյունքում, գրում է Deutsche Welle-ն:
ԱՄՆ-ն վետո է դրել Երուսաղեմի կարգավիճակի մասին ՄԱԿ բանաձևի վրա, որով մերժվում էր ԱՄՆ նախագահ Թրամփի կողմից Երուսաղեմը որպես Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու փաստը: Եգիպտոսի առաջարկած փաստաթղթի վերաբերյալ քվեարկությունը կայացել է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նիստում դեկտեմբերի 18-ին:
«Այդ երկրները վերցնում են մեր փողերն ու մեր դեմ են քվեարկում: Նրանք միլիոնավոր, նույնիսկ միլիարդավոր դոլարներ են ստանում և դեմ են քվեարկում մեզ: Մենք բավականին կտնտեսենք: Մեր համար միևնույն է»,-ասել է Թրամփը:
Նիկի Հեյլին նամակներ է հղել ՄԱԿ անդամ 193 երկրից 180-ին՝ ակնարկելով, որ այդպիսին կարող է լինել ԱՄՆ պատասխանը քվեարկությանը: Թրամփը հավանություն է տվել նամակի բովանդակությանը:

21 Декабрь 2017 - 07:51 AMT
Президент США Дональд Трамп пригрозил странам, несогласным с точкой зрения Белого дома по Иерусалиму, лишением финансовой помощи.
Трамп поддержал полпреда США в ООН Никки Хейли, которая ранее заявила, что Вашингтон «запишет названия» стран, которые проголосуют за резолюцию Генассамблеи ООН, согласно которой статус Иерусалима может быть определен только в ходе прямых израильско-палестинских переговоров, пишет Deutsche Welle.
«Эти страны берут наши деньги и голосуют против нас. Они получают сотни миллионов, даже миллиарды долларов, и голосуют против нас, – сказал Трамп. – Мы немало сэкономим. Нам все равно».
Никки Хейли разослала письмо представителям 180 из 193 стран-членов ООН, в котором намекнула на возможный ответ США на подобное голосование. Трамп одобрил содержание письма Хейли.
18 декабря США наложили вето на резолюцию ООН, фактически отвергающую решение американского президента Дональда Трампа о признании Иерусалима столицей Израиля. Хейли назвала обсуждение резолюции в Совбезе оскорблением, которое «нельзя забыть». Признание Иерусалима столицей Израиля было суверенным решением США, которое «полностью соответствует» принятым ранее резолюциям ООН, подчеркнула Хейли. Остальные 14 членов Совбеза поддержали документ. В резолюции предложено признать юридически недействительными все решения, которые изменяют статус Иерусалима.