ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի անդամ երկրները դեկտեմբերի 21-ին ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունել են բանաձևը, որով կոչ է արվում ԱՄՆ-ին վերանայել իր որոշումը Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու վերաբերյալ: Բանաձևը ներկայացրել էին Թուրքիան և Եմենը: Կողմ է քվեարկել 128 պետություն, այդ թվում՝ Գերմանիան: 9 երկիր դեմ է եղել և ևս 35-ը ձեռնպահ է մնացել:
ՄԱԿ ԳՎ-ում ընդունված փաստաթուղթը դատապարտում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը և իրավաբանորեն անվավեր է ճանաչում Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալ որոշումը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ի տարբերություն ՄԱԿ ԱԽ-ում ընդունված բանաձևերի, ՄԱԿ ԳՎ բանաձևերը իրավաբանորեն պարտավորեցնող չեն: Նմանատիպ բանաձևը ՄԱԿ ԱԽ-ում անցկացնելու փորձը ձախողվեց, քանի որ ԱՄՆ-ն վետո դրեց փաստաթղթի վրա: ԱԽ մյուս 14 անդամը կողմ էր արտահայտվել բանաձևին:
ԱՄՆ-ն ամեն կերպ փորձեց խոչընդոտել ՄԱԿ ԳՎ-ում Երուսաղեմի վերաբերյալ բանաձևի ընդունմանը: Մասնավորապես, Թրամփը սպառնաց զրկել ֆինանսական աջակցությունից այն երկրներին, որոնք կսատարեն այդ փաստաթղթին: «Այդ երկրները վերցնում են մեր փողերն ու մեր դեմ են քվեարկում: Նրանք միլիոնավոր, նույնիսկ միլիարդավոր դոլարներ են ստանում և դեմ են քվեարկում մեզ»,-ասել էր Թրամփը:
Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն, իր հերթին, «ստի տուն» է անվանել ՄԱԿ_ը, իսկ Պաղեստինի ազգային ինքնավարության նախագահ Մահմուդ Աբբասի ներկայացուցիչ Աբու Ռուդեյնեն ողջունել է բանաձևի ընդունումը ՄԱԿ ԳՎ-ում:

Armenia joined 128 other nations on Thursday, December 21 when the United Nations voted overwhelmingly to condemn U.S. President Donald Trump's decision to recognize Jerusalem as the capital of Israel despite threats from the U.S. to pull funding from the world body.
Furthermore, while nine voted "no," and 35 nations abstained, including Canada, Mexico and Australia, CNN says.
The vote came after U.S. Ambassador to the UN Nikki Haley issued a direct threat, saying that the U.S. will think twice about funding the world body if it voted to condemn Trump's decision.
"The United States will remember this day in which it was singled out for attack in this assembly," Haley said. "We will remember it when we are called upon to once again make the world's largest contribution" to the UN and when other member nations ask Washington "to pay even more and to use our influence for their benefit."
The U.S. was joined in its "no" vote by Israel and a slew of small nations, including Micronesia, Nauru, Togo and Tonga, Palau, the Marshall Islands, Guatemala and Honduras.