Fancy Bear խմբավորման հաքերները, որոնց գործունեությունը կապում են ՌԴ իշխանությունների օգտին աշխատելու հետ, գրոհել են հայ լրագրողուհուն 2015-ինElectricYerevan-ի ժամանակ, երբ Երևանում անընդմեջ ցույցեր էին ընթանում էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ: Անցկացված հետաքննության մասին հայտնում է Associated Press-ը:
Ըստ տվյալների վերլուծության, որը տրամադրել է կիբերանվտանգության Secureworks ընկերությունը, և ավելի քան 40 լրագրողի հետ հարցազրույցների համաձայն, որպես Fancy Bear հայտնի կիբերլրտեսության խումբը փորձել է ներթափանցել առնվազն 200 լրագրողի Gmail փոստարկղեր 2014-ի կեսից մինչև վերջերս:
Գրոհի են ենթարկվել այն լրագրողները, որոնք բազմիցս են «Կրեմլի դժգոհությունը» հարուցել:
Հայ լրագրողուհի Մարիա Թիթիզյանը, որը հաքերային հարձակման թիրախներից մեկն է եղել, ուշադրություն է դարձել գրոհի ամսաթվին՝ 2015-ի հունիսի 26: «Դա ElectricYerevan-ի ժամանակ էր», – ասել է նա: Բողոքները Երևանում Մոսկվայի կողմից դիտարկվում էին որպես սպառնալիք ռուսական ազդեցությանը:
Ըստ Թիթիզյանի, նրա բացահայտ քննադատությունը Կրեմլի «գաղութատիրական վերաբերմունքի» հասցեին կարող էր նրան հարձակման թիրախ դարձնել:
«Կան լրագրողներ, որոնք մտահոգում են ՌԴ իշխանություններին»,-ասել է ռուսաստանցի մեկնաբան Նատալյա Գևորգյանը՝ վերլուծելով տվյալները:
Գևորգյանը, որը ռուսական հետախուզության մասին գրքի հեղինակ է, ասել է, որ հաքերների գրոհն ուղղված էր մասնավոր նամակների հավաքագրմանը, որոնք «նրանք հետագայում կկարողանան օգտագործել որպես լծակ»:
2015-ին «Հայաստանի էլէկտրական ցանցեր» ընկերությունը դիմել էր Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով՝ ՀՀ-ում էլէներգիայի սակագինը 17 դրամով բարձրացնելու հայտով: Հունիսի 17-ի նիստում ՀԾԿՀ-ն մասնակի բավարարեց հայտը՝ որոշելով օգոստոսի 1-ից սակագինը բարձրացնել 6,93 դրամով, ինչը բողոքի մեծ ալիք բարձրացրեց հասարակության շրջանում:
«Ոչ թալանին» քաղնախաձեռնության անդամները հունիսի 19-ից նստացույց սկսեցին Ազատության հրապարակում: Արդեն ամսի 22-ին նրանք երթով շարժվեցին դեպի ՀՀ նախագահի նստավայր՝ իրենց բողոքն արտահայտելու, բայց ոստիկանությունը փակել էր դեպի նախագահական տանող Բաղրամյան պողոտայի սկզբնամասը: Ցուցարարները որոշեցին նստացույցը շարունակել հենց ոստիկանական պատնեշի մոտ: 10 ժամ տևած նստացույցից հետո ոստիկանությունը բազմաթիվ կոչերից հետո գործողությունների դիմեց՝ ջրցան մեքենայի միջոցով փորձելով ցրել նստացույցը: Դրանից բացի, ցուցարարների, ինչպես նաև ցույցը լուսաբանող մի շարք լրագրողների հանդեպ իրավապահները ֆիզիկական ուժ կիրառեցին, կոտրելով նաև տեսա- ու ֆոտոխցիկները: ավելի ուշ մոտ 25 մարդ բուժօգնության դիմեց՝ ստացված վնասվածքների պատճառով:
Ցույցի վայրից 237 քաղաքացի բերման ենթարկվեց ոստիկանության տարբեր բաժանմունքներ, որոնք ավելի ուշ բաց թողնվեցին:

Хакеры из группировки Fancy Bear, которую связывают с работой на российские власти, атаковали армянскую журналистку в ходе акции Electric Yerevan в 2015 году, когда гражданское движение «Нет грабежу!» проводило в Ереване митинги против подорожания электроэнергии примерно на 17%. О результатах проведенного расследования сообщает Associated Press.
Согласно анализу данных, предоставленных фирмой кибербезопасности Secureworks, и интервью с более чем 40 журналистами, группа кибершпионажа, известная как Fancy Bear, пыталась проникнуть в почтовые ящики Gmail по меньшей мере 200 журналистов, издателей и блогеров, начиная с середины 2014 года и до недавнего времени.
В список подвергшихся атакам журналистов вошли представители СМИ, не раз вызывавших «досаду Кремля».
Армянская журналистка Мария Титизян, ставшая одной из целей хакеров, обратила внимание на дату атаки – 26 июня 2015 года.
«Это было во время акции Electric Yerevan», – сказала она, подразумевая протесты в Ереване из-за растущих счетов за электроэнергию, которые журналистка в то время освещала. Протесты в Ереване в Москве рассматривались как угроза российскому влиянию.
По словам Титизян, ее откровенная критика в адрес «колониального отношения» Кремля к Армении могла сделать ее мишенью.
«Есть журналисты, которые беспокоят их (российские власти – ред.)», – сказала российский обозреватель Наталья Геворкян, которая проанализировала данные.
Геворкян, автор книги о российской разведке, сказала, что кампания хакеров появилась для сбора частных писем, «которые они могут использовать в дальнейшем в качестве рычага».
Представители инициативы «Нет грабежу!» с 19 июня 2015 года проводили в Ереване митинги против подорожания электроэнергии. Утром 23 июня полицейские с применением водометов на проспекте Баграмяна разогнали мирную демонстрацию, направлявшуюся к администрации президента страны, в результате чего пострадали 25 человек, было задержано порядка 250 человек. Митинг протеста возобновился вечером 23 июня 2015 года, когда собравшиеся на площади Свободы вновь направились на проспект Баграмяна.
Участники акции требовали т отменить решение Комиссии по регулированию общественных услуг от 17 июня о повышении тарифа на электроэнергию, согласно которому с 1 августа тариф подорожает на 6,93 драма за кВт.ч (примерно на 16,7%).
До сентября 2015 года 100 % акций ЗАО «Электрические сети Армении» принадлежаликомпании Interenergo B.V., являющейся дочерним обществом ОАО (на момент покупки — ЗАО) «ИНТЕР РАО ЕЭС».