Ռուսաստանում առաջարկել են նվազեցնել օղու նվազագույն թնդությունը մինչև 37,5 աստիճան: Ուղղումներն ուժի մեջ կմտնեն 2018-ի հուլիսի 1-ից: Դա արվում է օրենքի և ԳՕՍՏ-ի միջև հակասությունը հանելու համար:
«Էթիլային սպիրտի արտադրության և շրջանառության պետական կանոնակարգման…» մասին օրենքում ասվում է, որ օղին դա ըմպելիք է, որն արտադրվում է 38–56% թնդության էթիլային սպիրտի հիման վրա, գրում է «Իզվեստիան»:
Օրենքի ուժով թնդությունը նվազեցնելու շնորհիվ ՌԴ-ում կարող է «նոր» օղի հայտնվել: Այն անսովոր համ կունենա, կարծում է Դաշնային և ռեգիոնալ շուկաների հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Վադիմ Դրոբիզը:
«3 տարի առաջ կտիվորեն արտադրվում էր ամենաթույլ՝ 37,5 աստիճանի օղի, ինչը թույլ է տալիս տնտեսել սպիրտը: Ընդ որում, այն հսկայական պահանջարկ ուներ նոր համի շնորհիվ: Խմիչքն ավելի փափուկ էր դարձել: Արտադրողները պնդում էին, որ այդպիսի ոգելիցից արբեցումն ավելի երկարաժամկետ է, քան օղու դասական տարբերակի դեպքում»,-ասել է Դրոբիզը:
Նա հավելել է, որ խմիչքի ինքնարժեքը նույնպես կփոխվի սպիրտի ավելի նվազ քանակի, հետևաբար, ավելի ցածր հարկերի շնորհիվ:
Օղու թնդության հարցում ռուսների նախապատվությունը կախված է բնակության շրջանից: Մոսկվաբնակներն, օրինակ, գերադասում են 40% օղի, իսկ ավելի ցուրտ շրջաններում նախապատվությունը տալիս են ավելի թունդ տարբերակին:

26 Декабрь 2017 - 07:17 AMT
В России предложили законодательно снизить минимальный градус водки до 37,5 процента. Поправки вступят в силу с 1 июля 2018 года.Это делается, чтобы снять противоречие между законом и ГОСТом.
В законе «О госрегулировании производства и оборота этилового спирта…» сказано, что водка — это напиток, который произведен на основе этилового спирта с крепостью 38–56%, пишут «Известия».
Благодаря снижению крепости на уровне закона в России может появиться «новая» водка. У нее будет необычный вкус, считает глава Центра исследований федерального и регионального рынков Вадим Дробиз.
«Три года назад нелегальные производители активно практиковали производство максимально слабой водки в 37,5 градуса. Она позволяла экономить спирт. При этом спрос на нее был колоссальный за счет необычного вкуса, он достаточно интересно изменился. Напиток был более мягким. Производители утверждали, что опьянение от спиртного было более долгоиграющим по сравнению с классическим вариантом водки», — сказал Дробиз.
Он добавил, что себестоимость напитка также изменится за счет меньшего содержания спирта, а значит, и более низкого налогового сбора.
Крепость водки зависит от региона, в котором живут потребители, отмечают эксперты. Например, потребители из Москвы предпочитают водку в 40%, более «холодные» территории стараются производить более горячительный напиток.